34 lata temu w Polsce wprowadzono stan wojenny. IPN: Zapalmy Światło Wolności

Artykuł
WWW.IPN.GOV.PL

13 grudnia 1981 roku formalnie decyzją Rady Państwa (antydatowaną na 12 grudnia), a faktycznie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, o północy został wprowadzony stan wojenny. Instytut Pamięci Narodowej zachęca, by w 34. rocznicę tamtych dramatycznych wydarzeń oddać hołd ofiarom i przyłączyć się do akcji "Zapal Światło Wolności".

Decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego została zaakceptowana 5 grudnia 1981 przez Biuro Polityczne KC PZPR. Gen. Jaruzelski otrzymał swobodę co do wyboru konkretnej daty rozpoczęcia operacji. W nocy z 8 na 9 grudnia 1981 w trakcie spotkania z przebywającym w Warszawie marszałkiem Wiktorem Kulikowem gen. Jaruzelski poinformował go o planowanych działaniach.

Po wprowadzeniu stanu wojennego internowano działaczy "Solidarności" i wielu organizacji opozycyjnych (w sumie w pierwszych dniach  ok. 5 tysięcy osób, łącznie ok. 10 tysięcy) oraz dla efektu propagandowego niektórych byłych członków kierownictwa PZPR z Edwardem Gierkiem na czele i nieznaną liczbę przestępców kryminalnych.

 Zawieszone zostały związki zawodowe oraz wiele organizacji społecznych, a także część kanałów telewizji i radia oraz większość gazet. Wstrzymano naukę w szkołach i na uczelniach, wprowadzono cenzurę korespondencji, przerwano łączność telefoniczną, zmilitaryzowano najważniejsze zakłady pracy i wprowadzono godzinę milicyjną.

W drobiazgowo przygotowanej operacji w nocy z 12 na 13 grudnia wzięło udział ponad 30 tysięcy funkcjonariuszy MSW i ponad 70 tysięcy żołnierzy, łącznie ponad 3200 pojazdów pancernych (czołgów i transporterów). Liczbę ofiar pacyfikacji strajków i demonstracji oraz zabójstw działaczy opozycyjnych, których okoliczności nie wyjaśniono, szacuje się na kilkadziesiąt osób. Pamiętać należy też o trudnej do oszacowania liczbie osób, która zmarła ze względu na niemożność wezwania pomocy medycznej w pierwszym okresie stanu wojennego.

 

13 grudnia 1981 władze PRL wypowiedziały wojnę społeczeństwu Zaskoczenie było prawie całkowite. Mało kto wiedział, co...

Posted by Instytut Pamięci Narodowej on 10 grudnia 2015

 

"Zapal Światło Wolności"

W 34. rocznicę tamtych dramatycznych wydarzeń Instytut Pamięci Narodowej zachęca do przyłączenia się do akcji "Zapal Światło Wolności". Patronem honorowym tej inicjatywy jest prezydent Andrzej Duda. W akcji, której celem jest upamiętnienie ofiar stanu wojennego, może wziąć udział każdy, zapalając 13 grudnia o 19.30 świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie www.ipn.gov.pl. Do udziału w niej przyłączają się kolejne urzędy i instytucje państwowe, a także Episkopat Polski.

Kampania społeczna IPN "Zapal Światło Wolności" nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II.

Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić.

 

Zachęcamy do oddania hołdu ofiarom stanu wojennego poprzez wstawienie Światła Wolności we własne zdjęcie...

Posted by Strefa Edukacyjna IPN on 12 grudnia 2015

Źródło: pamiec.pl, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy