34. dzień wojny. Jest progres w negocjacjach! [RELACJA NA ŻYWO]

mb, ar 29-03-2022, 07:04
Artykuł
Relacja na żywo Portalu TV Republika
Fot. PAP/EPA/TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE H

Mija 34. dzień od rozpoczęcia przez Rosję bandyckiej napaści na Ukrainę. Jak wygląda sytuacja na froncie?

ARTYKUŁ JEST AKTUALIZOWANY NA BIEŻĄCO:

21:53 Polska firma LPP zamknęła wszystkie sklepy Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay w Rosji.

 

19:47 14-letni Yura z Buczy opowiedział, jak rosyjski żołnierz zabił swojego ojca na jego oczach, gdy jechali na rowerach po pomoc humanitarną. To był cud, że Yura przeżył. Rosyjski żołnierz chybił, gdy chciał zastrzelić chłopca.

19:33 Rosjanie pod przymusem wywieźli do Rosji personel i pacjentów jednego ze szpitali położniczych w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy - podała we wtorek mariupolska rada miejska.

18:33 Rosjanie zaatakowali lotnisko w Starokonstantynowie w obwodzie chmielnickim i zniszczyli zapasy paliwa – poinformował we wtorek mer tego miasta Mykoła Melnyczuk.

18:31 Ukraińcy zabili rosyjskiego pułkownika, który dowodził elitarnymi oddziałami pod Charkowem.

href="https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-03-29/wojna-w-ukrainie-34-dzien-rosyjskiej-inwazji-najnowsze-informacje-relacja/?ref=slider">

17:58 Od początku agresji na Ukrainie Rosjanie porwali 11 merów i ośmiu przedstawicieli władz lokalnych – poinformował we wtorek mer Kijowa Witalij Kliczko.

17:21 Wojska rosyjskie zaatakowały lotnisko w Starokonstantinowie w obwodzie Chmielnickim. Ogłosił to burmistrz miasta Nikołaj Melniczuk. Według niego nie było ofiar, ale zniszczono zapasy paliwa.

17:20 Prezydent Ukrainy poinformował o odbytej rozmowie telefonicznej z premierem Pakistanu Imranem Khanem. Politycy dyskutowali o trudnościach z jakimi mierzy się Ukraina w związku z rosyjską agresją.

17:10  Nie widzieliśmy dotąd oznak, że Rosja poważnie traktuje negocjacje z Ukrainą - powiedział we wtorek sekretarz    stanu USA Antony Blinken, podczas wizyty w Maroku. Dodał, że USA będą się skupiać na tym, co Rosja robi, a nie tym, co mówi.

16:03 67 strażaków gasi pożar, który wybuchł ostatniej nocy w okolicy Równego. Rakieta uderzyła w skład ropy.

15:13 Spotkanie delegacji Ukrainy i Rosji w Stambule przyniosło najbardziej znaczący progres w dotychczasowych negocjacjach – powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu, cytowany przez agencję Reutera.

Szef tureckiego MSZ wyraził zadowolenie z faktu, że stronom udało się „osiągnąć kompromis w niektórych kwestiach”. Wskazał również, że „trudniejsze sprawy” staną się przedmiotem rozmów ministrów obu krajów.

Cavusoglu powiedział, że wojna „musi się skończyć najszybciej, jak jest to możliwe”.

Główni negocjatorzy Ukrainy i Rosji, Dawyd Arachamija i Władimir Miedinski, odbyli we wtorek spotkanie w cztery oczy w Stambule.

14:27  Prezydent Francji Emmanuel Macron będzie dziś rozmawiał przez telefon z Władimirem Putinem.

14:22  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Wszyscy na Ukrainie zjednoczyli się i całą swoją energię poświęcają obronie naszego państwa. Razem z Siłami Zbrojnymi, ze wszystkimi naszymi obrońcami i naszymi obrońcami, razem z naszą Gwardią Narodową.

14:16 Francuska firma Decathlon zamyka działalność na rosyjskim i białoruskim rynku.
14:05 W wyzwoleniu Irpina wzięła udział Alpha 1, drużyna Ukraińskiej Legii Cudzoziemskiej, złożona z żołnierzy wielonarodowych operacji specjalnych, w tym amerykańskich ochotników.

13:49 W Mikołajewie z gruzów budynku administracyjnego usunięto ciała 7 osób. Ponad 20 osób zostało rannych w różnym stopniu ciężkości.

13:30 Brutalność Rosji na Ukrainie osiągnęła wyższy poziom niż podczas II wojny światowej - mówił we wtorek przed duńskim parlamentem, Folketingiem, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

13:21 Premier Ukrainy Denys Shmyhal oszacował wstępne straty Ukrainy na bilion dolarów.

13:12 Putin jest w stanie wojny z NATO i USA, jest o tym przekonany, próbując odbudować rosyjskie imperium pod koniec swojego życia – mówi były szef Jukosu i miliarder, opozycjonista Michaił Chodorkowski w centroprawicowym francuskim dzienniku „Le Figaro” 

13:01 Rosja wydala łącznie 10 dyplomatów z Litwy, Łotwy i Estonii.

12:55 Wojsko rosyjskie ma poważny problem z rotacją i uzupełnianiem stanu osobowego swoich oddziałów - poinformował na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
 
 
12:40 - W środę, w Warszawie spotkam się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą - poinformowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Jak podkreśliła, także parlament prowadzi swoją misję dyplomatyczną w związku z rosyjską agresją na Ukrainę.
 
12:34 Szpiedzy z Rosji, którzy udają uchodźców z Ukrainy i przybywają do Niderlandów, stanowią realne niebezpieczeństwo dla kraju - alarmują eksperci ds. szpiegostwa cytowani przez dziennik "De Telegraaf".
 
12:21 Obwód kijowski, charkowski, ługański i Czernihów są ostrzeliwane przez wojska rosyjskie; w obwodzie donieckim trwają walki - wynika z danych operacyjnych podanych przez władze obwodowe we wtorek, których zestawienie opracował portal Ukrainska Prawda.

12:14 W Czernihowie z rąk rosyjskich żołnierzy zginęło już około 350 osób, ale nie są to ostateczne dane. Wydaje mi się, że liczba ofiar może sięgać nawet 400 - przekazał we wtorek mer Czernihowa Władysław Atroszenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

12:09 Dzisiaj po raz pierwszy od dłuższego czasu w telewizji pojawił się Siergiej Shoigu. Powiedział, że główne zadania pierwszego etapu „operacji specjalnej” zostały zakończone i można skupić się na głównym celu - „wyzwoleniu” Donbasu. Szef obrony narodowej nie występował publicznie od połowy marca.

11:52 Fińska firma Nokia, która po rozpoczęciu wojny na Ukrainie poinformowała o wstrzymaniu dostaw do Rosji, pracowała wcześniej nad połączeniem Systemu Operacyjnej Aktywności Śledczej (SORM) z rosyjskim operatorem telefonii komórkowej MTS. O tym informuje The New York Times, powołując się na wewnętrzne dokumenty firmy.

11:41 Ukraińcy podsłuchują komunikaty wojsk rosyjskich, a czasem zagłuszają radio muzyką heavy metalową bezpośrednio podczas bitwy, pisze The Economist, powołując się na doniesienia strony ukraińskiej.

Wcześniej The New York Times informował, że rosyjska armia na Ukrainie korzysta z nieszyfrowanej łączności radiowej, dzięki czemu radioamatorzy mają możliwość podsłuchiwania ich transmisji.

11:28 - W Czernihowie z rąk rosyjskich żołnierzy zginęło już około 350 osób, ale nie są to ostateczne dane. Wydaje mi się, że liczba ofiar może sięgać nawet 400 - przekazał mer miasta Władysław Atroszenko.

11:24 Policja miała zatrzymać dwie osoby, które oblały czerwoną farbą wejście do rosyjskiej ambasady w Warszawie. 

11:18 Rosjanie zniszczyli ponad 60 należących do równych grup wyznaniowych obiektów sakralnych podczas inwazji na Ukrainę.

11:08 Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleciło swoim negocjatorom, aby podczas rozmów z Rosjanami „nic nie jedli ani nie pili” oraz w miarę możliwości unikali dotykania powierzchni.

Ostrzeżenie pojawiło się po tym, jak wiele mediów poinformowało wczoraj, powołując się na ich źródła, o otruciu rosyjskiego miliardera Romana Abramowicza i innych uczestników rosyjsko-ukraińskich negocjacji na początku marca. 

10:58 Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Mariano Grossi przybył na Ukrainę, aby udzielić pilnej pomocy technicznej celem zapewnienia bezpieczeństwa obiektów jądrowych.

10:54 Proputinowski dyktator Czeczenii Ramzan Kadyrow sprzeciwia się rozmowom pokojowym z Ukraińcami.  - Te negocjacje na nic się nie zdadzą. Moim zdaniem konieczne jest dokończenie tego, co zaczęliśmy: zniszczenie banderowców, nazistów i szaitanów. Dopiero wtedy powinniśmy zdecydować, co zrobić dalej - stwierdził. 

10:33 W Charkowie trwa usuwanie szkód wyrządzonych przez rosyjskich najeźdźców. 

10:31 Rosyjskie sieci handlowe stanęły w obliczu niedoboru warzyw gruntowych i gwałtownego wzrostu ich cen. Wcześniej głośno było w mediach o problemach z cukrem. 

10:25 Źródło rosyjskiej agencji Interfax donosi, że na rozmowach pokojowych w Stambule dyskutowane są warunki dla neutralnego statusu Ukrainy.

10:11 Międzynarodowa Unia Biathlonowa (IBU) zawiesiła członkostwo federacji Rosji i Białorusi ze względu na wojnę na Ukrainie.

10:02 W Melitopolu została porwana przez rosyjskich okupantów szefowa miejskiego wydziału edukacji Irina Szczerbak - poinformował mer Iwan Fiodorow. Wcześniej twierdził on, że Rosjanie zmuszali nauczycieli Melitopola do rozpoczęcia nauczania w języku rosyjskim od 1 kwietnia.

09:50 W Irpieniu rosyjscy okupanci zabili sędziwych rodziców naczelnego dyrygenta opery lwowskiej Iwana Czeredniczenki.

09:47 W Mikołajowie zniszczono budynek administracji regionalnej. Według szefa administracji obwodowej, z budynku uciekło od 50 do 100 osób. Trwają poszukiwania ośmiu cywilów i trzech wojskowych.

09:43 „Nie ma płatności - nie ma gazu” - stwierdził rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow, odnosząc się do odmowy państw zachodnich w kwestii płacenia za rosyjskie surowce energetyczne w rublach. 

 09:32 Zarejestrowano moment trafienia rosyjskiego czołgu pociskiem przeciwpancernym. Maszyna wytrzymała uderzenie: 

09:25 Ukraiński minister spraw zagranicznych wezwał wszystkie państwa do penalizacji symbolu Z, będącego znakiem rosyjskich wojsk inwazyjnych.   

09:12 Rozmowy Ukrainy z Rosją przynoszą nadzieję na pokojowe rozwiązanie konfliktu. Kontynuowanie działań zbrojnych nie przyniesie nikomu korzyści, dlatego ich zakończenie powinno być w interesie obu stron - stwierdził prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

09:05 Strona ukraińska podała informacje o rosyjskich stratach wojennych. Od początku inwazji, najeźdźcy stracili około 17,2 tys. żołnierzy, 597 czołgów, 303 systemy artyleryjskie, 127 samolotów i 129 śmigłowców, 1710 pojazdów opancerzonych, 96 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 54 systemy przeciwlotnicze, 1178 samochodów, siedem okrętów i innych jednostek morskich, 73 cysterny z paliwem, 71 bezzałogowych statków powietrznych i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu. 

08:32 Siły ukraińskie zatrzymały, a następnie odrzuciły wojska rosyjskie na odległość 40-60 km od miasta Krzywy Róg; linia frontu nie przebiega już w obwodzie dniepropietrowskim, lecz w chersońskim. 

08:15 Co najmniej 144 dzieci zginęło, a ponad 220 zostało rannych od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę - podało biuro ukraińskiego prokuratora generalnego.

08:02 Rosyjscy żołnierze, którzy zajęli teren elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie, przemieszczali się bez żadnych środków ochronnych przez najbardziej skażony obszar, zwany Czerwonym Lasem. Wojskowi mogą ucierpieć w wyniku choroby popromiennej - podała agencja Reutera.

07:55 Żołnierze ukraińskiej 128. Zakarpackiej Brygady Górsko-Szturmowej strącili rosyjskiego drona Orłan-10, który koordynował ostrzał artyleryjski. 

07:48 W ostatniej dobie walk na Ukrainie Rosjanie brali na cel przede wszystkim magazyny z paliwem, aby skomplikować logistykę i stworzyć warunki do zaistnienia kryzysu humanitarnego - poinformowało ukraińskie dowództwo.

07:40 Ostrzelanie przez armię rosyjską budynku ośrodka badań jądrowych w Charkowie nie stanowiło zagrożenia dla niewielkiej ilość materiałów jądrowych w nim zgromadzonych - poinformował dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), Rafael Grossi.

07:33 Kolejny sukces. Ukraińscy żołnierze mieli wyeliminować w walce dowódcę i szefa sztabu 503. Pułku 19. Dywizji Zmotoryzowanej wchodzącego w skład 58. Armii Ogólnowojskowej. 

07:25 Siły Powietrzne Ukrainy uderzyły w 17 wrogich celów powietrznych w ciągu ostatnich 24 godzin, zestrzeliwując osiem samolotów i trzy śmigłowce - poinformowało dowództwo SZU.

07:20 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba, powiedział że delegacja ukraińska przed rozmowami z Rosją w Turcji nakreśliła sobie „maksymalny i minimalny program”.

Minimalny program to rozwiązanie problemów humanitarnych, maksymalny to zawieszenie broni i osiągnięcie trwałych porozumień w sprawie zakończenia wojny. Według ministra, do tej pory nie osiągnięto żadnych porozumień w żadnym z fundamentalnych punktów negocjacji.

07:12 Wołodymyr Zełenski o sytuacji na froncie: Armia rosyjska utrzymuje pod swoją kontrolą północną część obwodu kijowskiego, gdzie ma odpowiednie środki i siły. Wojsko rosyjskie stara się odbudować rozbite jednostki. Również w Czernihowie, Sumach, Charkowie, Donbasie i na południu Ukrainy sytuacja pozostaje bardzo trudna.

 07:02 Ukraińska państwowa firma telekomunikacyjna Ukrtelecom przerwała wczoraj świadczenie usług internetowych na skutek cyberataku - poinformowali ukraińscy urzędnicy państwowi i przedstawiciele firmy.

 

Źródło: PAP, Twitter, Facebook

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy