2018 rokiem bez literackiego Nobla. "Akademia przeżywa poważny kryzys wizerunkowy"

Artykuł
twitter.com

W 2018 roku Nagroda Nobla w dziedzinie literatury nie zostanie przyznana - poinformowała w piątek Akademia Szwedzka. W 2019 roku poznamy dwóch laureatów, w tym jednego za rok 2018. Jeszcze wczoraj świat zastanawiał się, jaka będzie ostateczna decyzja.

W swym oświadczeniu przyznająca literackiego Nobla Akademia Szwedzka przekazała, że decyzja została podjęta m.in. z powodu "zmniejszonego zaufania publicznego do Akademii".

Skandal w Akademii

Problemy Szwedzkiej Akademii pojawiły w listopadzie ub. roku, kiedy to 18 kobiet oskarżyło męża Katariny Frostenson, dyrektor Akademii, o molestowanie seksualne. Kłopotem stały się również przecieki, dzięki którym media wcześniej dowiadywały się o tym, kto dostanie nagrodę. Mąż członkini Akademii Szwedzkiej ujawnił nazwiska siedmiu laureatów literackiej Nagrody Nobla przed ich ogłoszeniem.  Szwedzka Akademia, rada prestiżowych autorów i lingwistów, których zadaniem jest wspieranie języka szwedzkiego, ma do czynienia z falą zarzutów.

 Jean-Claude Arnault, fotograf ,osoba publiczna, doskonale znana w Szwecji,  zaprzeczył stawianym mu zarzutom dotyczącym molestowania i przecieków.  W marcu policja umorzyła część wstępnego śledztwa w tej sprawie. Trwa dochodzenie policyjne w związku z  dotacjami na działalność klubu kulturalnego Arnaulta, otrzymywanymi od Akademii Szwedzkiej.

W sprawę zamieszanych jest sześciu z 18 członków Akademii. Po kontrowersjach, które pojawiły się pod koniec ubiegłego roku, ustąpili oni z pełnionych funkcji.

Bardzo rzadko zdarza się, aby Nagrody Nobla zostały odwołane lub przełożone. Ostatnia nagroda literacka nie została przyznana w 1943 r., w szczytowym momencie drugiej wojny światowej. Szwedzka Akademia przeżywa obecnie poważny kryzys wizerunkowy.

Źródło: gosc.pl, rmf24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy