18 Dywizja Zmechanizowana. Gen. Gromadziński: Spełniamy standardy NATO

Artykuł
18 Dywizja Zmechanizowana, najmłodsza dywizja w Wojsku Polskim
Fot. twitter/Zelazna_Dywizja

Gen. Jarosław Gromadziński powiedział, że 18 Dywizja Zmechanizowana przeszła certyfikację wg zasad NATO i jest zdolna do planowania i kierowania działaniami zarówno w systemie narodowym, oraz co istotne, w systemie sojuszniczym. Dodał, że dywizja jest kompatybilna z NATO poprzez te same procedury, strukturę, i tok wypracowywania decyzji.

Ćwiczenie Dragon-21 zakończyło się w piątek. W trakcie jego trwania 18 Dywizja Zmechanizowana została poddana certyfikacji. W uroczystości zakończenia ćwiczenia Dragon-21 w Wólce Konopnej koło Siedlec uczestniczył Andrzej Duda oraz Mariusz Błaszczak.

Gen. Jarosław Gromadziński zaznaczył, że 18 Dywizja jest w stanie włączyć się w operację sojuszniczą.

- Może mieć zarówno przełożonego ze struktur NATO, ale też dowodzić amerykańskimi czy sojuszniczymi siłami. Spełniamy te same standardy i wymagania. Co warto podkreślić, Dywizja spełnia wszystkie wymagania tzw. połączonego wsparcia ogniowego tzw., Joint Fire Suport, co jest bardzo istotne i oznacza integrację wszystkich środków rażenia jak również zarządzanie przestrzenią powietrzną, ponieważ w obszarze dywizji będzie się poruszało dużo statków sił powietrznych w tym bezzałogowych - powiedział.

18 Dywizja Zmechanizowana powstała z dwóch istniejących już wcześniej brygad: 1 Warszawskiej Brygady Pancernej i 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Dodatkowo w jej składzie znalazła się nowo formowana 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana.

Źródło: pr24

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy