168 książek poetyckich zgłoszono do Nagrody im. Szymborskiej

Artykuł
Wikipedia/Juan de Vojníkov/Creative Commons

168 książek poetyckich zgłoszono do drugiej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Wśród nadesłanych prac przeważają książki młodych autorów urodzonych w latach 70. i 80. XX w. Pięć nominacji kapituła nagrody wybierze w maju, a w październiku ogłosi nazwisko laureata.

W tym roku na konkurs prace nadesłali m.in. Marzena Brody, Miłosz Biedrzycki, Wojciech Bonowicz, Tadeusz Dąbrowski, Jacek Dehnel, Leszek Engelking, Zenon Fajfer, Darek Foks, Agnieszka Wolny-Hamkało, Julia Hartwig, Ewa Lipska, Krzysztof Karasek, Marcin Świetlicki. Do nagrody zgłoszono także kilkanaście przekładów utworów takich literatów jak np. Herta Mueller, Duo Duo, Gary Snyder, Philip Levine.

Więcej niż w poprzednim napłynęło książek, które polscy autorzy wydali – po polsku i po angielsku – w Wielkiej Brytanii.

 – Wśród najczęściej pojawiających się tematów wierszy są II wojna światowa i Holokaust – poinformowała Paulina Małochleb z fundacji imienia polskiej noblistki. Jej zdaniem ciekawostką może być fakt, że poeci coraz bardziej zwracają uwagę na Jedwabne i World Trade Center. Z kolei pokolenie osób urodzonych w drugiej połowie lat 80. i później pisze o frustracji spowodowanej trudnościami ze znalezieniem pracy; w utworach tej generacji da się też dostrzec negatywne nastawienie do korporacji.

Ponadto w ubiegłym roku fundacja otrzymała więcej tomików nadesłanych przez autorów indywidualnych, którzy często wydali publikacje za własne fundusze.

Tymczasem w 2014 r. zdecydowanie więcej tomów przekazały wydawnictwa, zgłoszono także tomy debiutanckie. Myślę, że ubiegłoroczne sukcesy młodych autorów zachęciły wydawców do zgłaszania książek właśnie tych młodych i nieznanych poetów. Poprzednia edycja konkursu pokazała, że nie tylko najstarsi i już uznani mają szanse na zwycięstwo – powiedziała Małochleb.

Na autora najlepszego tomu, wydanego w zeszłym roku po polsku lub przetłumaczonego na polski, czeka 200 tys. zł. Do pierwszej edycji nagrody zgłoszonych zostało 236 tomików wierszy. Nominowano poetów: Justynę Bargielską, Krystynę Dąbrowską, Łukasza Jarosza, Krzysztofa Karaska oraz Jana Polkowskiego. Kapituła przyznała nagrodę ex aequo Krystynie Dąbrowskiej za tom "Białe krzesła" i Łukaszowi Jaroszowi za tom "Pełna krew".

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy