15 lat temu zmarł Stanisław Lem. „Zrobiłem, co mogłem, kto potrafi, niech zrobi lepiej”

Artykuł
Według Lema jego książki przetłumaczono na 44 języki
Fot. Flickr/aleksandra.mularzuk

15 lat temu zmarł Stanisław Lem – pisarz, futurolog, filozof, poruszający w swojej twórczości kwestie natury człowieka i jego miejsca we wszechświecie. Był najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę 3836 Lem. Sejm ustanowił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema.

Stanisław Lem urodził się we Lwowie w 1921 r.. Gdy uczęszczał do II Gimnazjum im. Karola Szajnochy, władze oświatowe przeprowadziły test na inteligencję uczniów, który wykazał, że młody Lem był młodzieńcem o najwyższym ilorazie inteligencji w południowej Polsce.

Marzył o studiach na Politechnice Lwowskiej. Niestety nie dostał się, więc pod wpływem ojca-lekarza studiował medycynę. Udział w operacjach zniechęcił go jednak do zawodu i ostatecznie rzucił studia.

Kariera literacka Lema zaczęła się od współpracy z czasopismami. Przełomem była powieść „Astronauci”. Dorobek literacki Stanisława Lema obejmuje m.in. powieści i opowiadania fantastycznonaukowe, detektywistyczne i powieść autobiograficzną, eseje futurologiczno-filozoficzne, publicystykę literacką, felietony, wiersze, listy, scenariusze słuchowisk radiowych, widowisk telewizyjnych.

Twórczość Lema można potraktować całościowo jako próbę literackiego uporządkowania świata w możliwie najogólniejszym sensie filozoficznym i opisania jego dalszych perspektyw rozwoju.

We wspomnieniach syna Tomasza, Stanisław Lem był łasuchem, który ukrywał w swoim garażu skórki pomarańczowe w czekoladzie. Kiedy w podeszłym wieku rozchorował się na cukrzycę, mawiał, że akt samobójstwa, polegający na zamknięciu się w gabinecie z pięciokilową puszką tureckiej chałwy, nie byłby wcale takim złym pomysłem.

Pod koniec życia Lem podupadł na zdrowiu, kilkakrotnie trafiał do szpitala. Zmarł w wieku 84 lat, 27 marca 2006 roku w Krakowie.

Na nagrobku pisarza przeczytać możemy sentencję: „Feci, quod potui, faciant meliora potentes” – „Zrobiłem, co mogłem, kto potrafi, niech zrobi lepiej"

Źródło: dzieje.pl, wikipedia

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy