14 lat temu śp. Lech Kaczyński został prezydentem Warszawy

Artykuł
twitter.com/MSWiA_GOV_PL

Przedstawiciele najważniejszych instytucji państwowych zebrali się w piątek – 18 listopada – w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim aby uczcić 14. rocznicę objęcia przez śp. Lecha Kaczyńskiego urzędu Prezydenta m. st. Warszawy. W uroczystości wziął też udział minister spraw wewnętrznych i administracji – Mariusz Błaszczak wraz z wiceministrami.

Na dziedzińcu urzędu odbył się apel pamięci, po czym delegacje złożyły wieńce przed znajdującym się tam Głazem Pamięci. 

Śp. Lech Kaczyński był pierwszym prezydentem stolicy wybranym przez mieszkańców w powszechnych i bezpośrednich wyborach. 

10 listopada 2002 roku Lech Kaczyński znaczną przewagą głosów (70,54% do 29,46%) wygrał pierwsze bezpośrednie wybory na Prezydenta m.st. Warszawy pokonując w drugiej turze Marka Balickiego. 18 listopada 2002 roku objął urząd Prezydenta Warszawy.

Rządy w stolicy rozpoczął od likwidowania układów korupcyjnych (stworzony system antykorupcyjny pozwolił w niektórych dziedzinach obniżyć ceny o 45 procent). Podjął skuteczne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w mieście (m.in. aktywizując straż miejską). 31 lipca 2004 roku otworzył Muzeum Powstania Warszawskiego. Wspominał: „To, czego udało mi się wtedy w stolicy dokonać, uważam za swój wielki sukces. To była naprawdę gigantyczna praca moja i moich współpracowników. W dodatku pod olbrzymią presją mediów, które – jak pamiętam – domagały się widocznych efektów już po trzech tygodniach mojego urzędowania.”

Źródło: lechkaczynski.org, twitter.com/MSWiA_GOV_PL, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy