13 nowych kardynałów. Pierwszy konsystorz w Watykanie w czasach pandemii

Artykuł
Pierwszy konsystorz w Watykanie w czasach pandemii
pexels.com

W Watykanie odbył się konsystorz pod przewodnictwem papieża Franciszka. Mianował on 13 nowych kardynałów. Członkowie Kolegium Kardynalskiego i pozostali obecni mieli maseczki.

Nominacje kardynalskie otrzymali: prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych biskup Marcello Semeraro, arcybiskup Sieny Paolo Lojudice, przeor klasztoru franciszkanów w Asyżu Mauro Gambetti, sekretarz synodu biskupów biskup Mario Grech z Malty, metropolita Kigali w Rwandzie Antoine Kambanda, arcybiskup Waszyngtonu Wilton Gregory, arcybiskup Celestino Aos Braco z Chile.

Jedenastu kardynałów mianowanych przez papieża Franciszka odwiedziło razem z nim Benedykta XVI. Do domu emerytowanego papieża wszyscy udali się po konsystorzu w bazylice Świętego Piotra.

vai_670.

Ponadto godność kardynała otrzymali dostojnicy, którzy ukończyli 80 lat, a zatem nie wezmą udziału w następnym konklawe. Biskup Felipe Arizmendi Esquivel z Meksyku, były wieloletni watykański dyplomata abp Silvano Tomasi, kaznodzieja domu papieskiego ojciec Raniero Cantalamessa i proboszcz Enrico Feroci z Rzymu.

Z powodu pandemii nie przybyli dwaj kardynałowie nominaci: wikariusz apostolski w Brunei Cornelius Sim i Jose F. Advincula z Filipin.

Mimo nieobecności zostaną oni mianowani kardynałami, a w przyszłości reprezentant papieża przekaże im znaki godności kardynalskiej, czyli biret, pierścień oraz bullę – dokument papieski.

W związku z pandemią do Watykanu nie przyjechali na konsystorz niektórzy członkowie Kolegium Kardynalskiego. Łączą się oni przez internet z bazyliką Świętego Piotra, gdzie trwa konsystorz. Obecne jest tam bardzo ograniczone grono uczestników. Łącznie około stu osób, dużo mniej niż przy takich okazjach.

Odwołane zostało tradycyjne wydarzenie, czyli wizyty tysięcy wiernych u nowych kardynałów, w czasie których składa im się życzenia. Dostojnicy przyjmowali zawsze gości w komnatach Pałacu Apostolskiego i innych salach w Watykanie.

Franciszek mianując nowych kardynałów–elektorów na następnym konklawe kreśli przyszłość Kościoła powszechnego, a w jego zamierzeniach ma on być skupiony na ubogich i najsłabszych.

Po dzisiejszym konsystorzu, siódmym w tym pontyfikacie do 73 wzrośnie liczba elektorów mianowanych przez Franciszka. Poza tym jest 39 kardynałów z nominacji Benedykta XVI i 16 wybranych przez Jana Pawła II.

W 128-osobowym kolegium będzie 53 Europejczyków, w tym 22 Włochów, 24 dostojników z Ameryki Łacińskiej, 18 z Afryki, 16 z Azji, 13 z Ameryki Północnej i 4 z Oceanii.

Źródło: vatican.va

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy