120. rocznica urodzin Stanisława Mikołajczyka. Sejm podjął uchwałę ws. uczczenia premiera na uchodźstwie

Artykuł
Stanisław Mikołajczyk w Poznaniu
Fot. domena publiczna

Sejm podjął w piątek przez aklamację uchwałę ws. uczczenia 120. rocznicy urodzin Stanisława Mikołajczyka. Sejm „czci pamięć o Stanisławie Mikołajczyku, który walczył w o demokratyczną Polskę, i składa mu hołd” – głosi uchwała.

„18 lipca minęła 120. rocznica urodzin Mikołajczyka – premiera rządu RP na uchodźstwie, prezesa Wielkopolskiego Towarzystwa Kółek Rolniczych, powstańca wielkopolskiego, ochotnika w wojnie polsko-bolszewickiej i żołnierza września 1939 r.” - napisano w uchwale.

Po klęsce września Mikołajczyk znalazł się na emigracji, gdzie – jak przypomniano w uchwale – był wiceprzewodniczącym Rady Narodowej, wicepremierem rządu RP na uchodźstwie w latach 1940-1943 oraz premierem od lipca 1943 do listopada 1944 r.

W 1945 r. Mikołajczyk przystąpił do Tymczasowej Rady Jedności Narodowej i jako wicepremier oraz minister rolnictwa i reform rolnych, jak podkreślono w uchwale, „stał się symbolem oporu wobec komunistów”.

„Narastające represje wobec działaczy PSL i opozycji sprawiły, że po sfałszowanych wyborach z 1947 roku zagrożony aresztowaniem emigrował z Polski. Sejm PRL pozbawił Stanisława Mikołajczyka obywatelstwa polskiego” – przypomniano w uchwale.

Jak przypomniano w uchwale, „napisał z pełnym przekonaniem, że Polska będzie wolna i demokratyczna”.

Mikołajczyk zmarł 13 grudnia 1966 r. w Waszyngtonie. Prochy jego oraz jego żony zostały sprowadzone do Polski w 2000 r. i pochowane na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu.

Źródło: dzieje.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy