Przejdź do treści
WAŻNE Obejrzyj wystąpienie Karola Nawrockiego na CPAC i wywiad z Prezydentem przeprowadzony przez Tomasza Sakiewicza. Zapraszamy na nasz kanał na YouTube i na portal tvrepublika.pl
07:49 Zachodniopomorskie: Referendum w sprawie odwołania burmistrza Czaplinka
06:29 Polska: W niedzielę można zrobić zakupy; wiele sklepów sieciowych będzie czynnych do godz. 22
06:12 Bliski Wschód: Zmasowane ataki rakietowe i dronowe w regionie Zatoki Perskiej
05:05 W. Brytania: Samochód wjechał w pieszych w mieście Derby; są ranni
03:00 Sport: PŚ w skokach - w niedzielę ostatni konkurs w karierze Stocha
01:22 Chorwacja: Największy okręt wojenny świata przybył do Splitu na przegląd i naprawę
Republika Dziękuję Republice, jej widzom i wszystkim osobom ją wspierającym, Klubom Gazety Polskiej, Strefie Wolnego Słowa. Nie będzie wolnej Polski bez Republiki, bez możliwości przekazywania prawdy - powiedział w naszej stacji Przemysław Czarnek
WAŻNE Wspieraj Telewizję Republika! Przekaż 1,5 procent podatku za pośrednictwem Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej "Salvatti.pl". Nr KRS: 0000 309 499. Cel szczegółowy: Niezależne Media SWS
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Prezes NBP prof. Adam Glapiński o możliwości finansowania potrzeb zbrojeniowych Polski: Zamierzamy proponować takie działania, które nie będą prowadzić do uszczuplenia rezerw dewizowych. NBP nie proponuje „kredytu", a „przekazanie".
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zbiera podpisy pod projektem ustawy StopPakt.pl w każdą sobotę i niedzielę od 12:00 do 16:00 pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul. Klasztornej
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Toronto-GTA (Kanada) zaprasza na spotkanie (łączenie Online) z ks. Jarosławem Wąsowiczem, Kapelanem Prezydenta RP oraz Pawłem Piekarczykiem. 29 marca, g. 2 PM. Cafe Kultura, Centrum JPII, Mississauga, Kanada
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Tryb. w dniu 29 marca w godz. 11-17 przed Galerią Fokus zbiera podpisy pod projektem ustawy Stop Pakt
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Bełchatów zaprasza na spotkanie Jackiem Sasinem i Andrzejem Śliwką. 30 marca, godz. 17:00. Sala Oratorium Jana Pawła II ul. Kościuszki 2, Bełchatów
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Tarnobrzeg zaprasza na spotkanie z marszałkiem seniorem Antonim Macierewiczem. 30 marca, godz. 18:00, Tarnobrzeski Dom Kultury
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Zasoby złota NBP urosną do 700 ton, a Polska znajdzie się na liście TOP 10 z największymi zasobami złota.

1 listopada cmentarze powinny być zamknięte. Bezpieczeństwo ludzi jest najważniejsze

Źródło: PAP/Marcin Obara

- Pierwszego listopada cmentarze powinny być zamknięte. Organizacja tej sytuacji powinna być jednoznaczna, w tej chwili powinny być już podawane informacje, żeby dać ludziom możliwość odwiedzin swoich bliskich na cmentarzach w bezpiecznych warunkach – podał w środę pediatra, immunolog Paweł Grzesiowski.

- Weekend 31 października – 1 listopada to kolejny krok w kierunku rozsiewu pandemii w Polsce. Te osoby, które decydują w państwie o tym, czy będzie wtedy możliwość odwiedzenia cmentarzy bez ograniczeń, czy nie, będą ponosiły odpowiedzialność za to, co się stanie później – powiedział Grzesiowski w RMF 24.

Według niego "cmentarze powinny być zamknięte". "Organizacja tej sytuacji powinna być jednoznaczna, w tej chwili powinny być już te informacje podawane, żeby dać ludziom możliwość odwiedzin swoich bliskich na cmentarzach w bezpiecznych warunkach" – ocenił. Zdaniem immunologa, "udawanie, że 1 listopada będzie dniem wyjętym spod zasad epidemiologicznych jest po prostu zwyczajnie oszustwem". "Narażamy kolejne setki tysięcy ludzi na zachorowania" – dodał.

Grzesiowski mówił również o transmisji wirusa w szkołach. "Na podstawie analizy danych epidemiologicznych, której niestety nie mamy w pełni, ale mamy pewne mocno ugruntowane podejrzenia, że w szkołach odbywa się transmisja wirusa. Szczególnie w strefach czerwonych oraz w dużych miastach" – poinformował.

Powiedział, że "w tych obszarach w moim pojęciu istnieje w tej chwili wskazanie, że część klas szczególnie starszych powyżej 12. roku życia powinna przechodzić na nauczanie zdalne albo szkoły powinny być całkowicie zamknięte". Ponieważ, jak tłumaczył, "najważniejszym elementem, o którym nie wiemy wiele. jest przenoszenie wirusa przez osoby skąpoobjawowe". "Jeśli dwa, trzy tygodnie potrwa taki minilockdown to strefa czerwona stanie się strefą żółtą, bo spadnie liczba zachorowań" – mówił.

Wojewodowie zwrócili się z prośbą do izb zrzeszających lekarzy o kierowanie personelu medycznego do pracy w związku z koronawirusem. Grzesiowski odniósł się do sytuacji przytoczonej przez prowadzącego, gdzie w województwie opolskim 95 proc. lekarzy nie stawiło się na wezwanie wojewody do walki z epidemią.

Zdaniem lekarza, "w większości działania wojewodów są działaniami na oślep, tak samo jak wydają decyzje, żeby organizować oddziały covidowe bez zastanowienia, w jakim szpitalu, czy ten szpital ma takie możliwości, czy ma lokalowe możliwości". "Jestem sam świadkiem takich sytuacji na Mazowszu – szpital w nocy dostaje polecenie od wojewody, że ma przekształcić jeden z oddziałów w covidowy, nikt naprawdę wcześniej z nim niczego nie uzgadniał" – powiedział.

W dalszej części programu mówił, że "sytuacja jest na tyle poważna, że nie możemy szukać rezerw w ochronie zdrowa". "Wciąż popełniany jest ten sam błąd. Zabieramy lekarzy, łóżka ze szpitali, przekładamy je na covid, a co będzie z pacjentami, którzy nie mają covidu?" – zaznaczył "Jeżeli my np. w kilku szpitalach warszawskich zabieramy całe oddziały internistyczne i przekształcamy je w covidowe, to co się dzieje z pacjentami? Nie można leczyć jednych ludzi kosztem drugich" – powiedział.

- Nie można funkcjonować w systemie, jeżeli się cały czas lekarzy traktuje jak sprzęty. Jeżeli ktoś chce zorganizować oddział covidowy, to należy najpierw uzgodnić to z dyrektorem szpitala, zorientować się, jakie ma potrzeby, a potem mu pomóc, a nie wydawać polecenia, za którymi nic nie idzie – dodał.

PAP

Wiadomości

Niedziela Palmowa bez zakazu handlu. Sklepy otwarte do późna, sieci podają godziny

Anglojęzyczna Wikipedia zabroniła korzystania z AI przy pisaniu artykułów

Kandydatce na Miss Tajlandii wypadły na scenie... zęby

Kawalkada ataków rakietowych w Zatoce Perskiej

Mocne słowa Nawrockiego o Rosji i gorzkie o UE na CPAC

Najpotężniejszy lotniskowiec dotarł do Splitu

Przygotowują wariant operacji lądowej. Zakładają krótki czas

Przydacz: Nawrocki rozmawiał z Orbanem o Rosji

Włączyli się do wojny jak zapowiadali. Atak rakietowy na Izrael

Prezydent dla Republiki: polską racją stanu jest dobra kooperacja z USA

Przydacz: prezydent buduje relacje poprzez wspólnotę idei i wartości konserwartywnych

Nawrocki: zawsze stoimy po stronie Stanów Zjednoczonych, bo tak należy

Konferencja CPAC już we wrześniu w Polsce!

Niedziela Palmowa w Warszawie. Kurpiowskie palmy przed Pałacem Prezydenckim

Polityk KO szkalował Republikę i jej dziennikarzy. Teraz przeprasza

Najnowsze

Niedziela Palmowa bez zakazu handlu. Sklepy otwarte do późna, sieci podają godziny

Karol Nawrocki

Mocne słowa Nawrockiego o Rosji i gorzkie o UE na CPAC

amerykański lotniskowiec

Najpotężniejszy lotniskowiec dotarł do Splitu

żołnierze USA

Przygotowują wariant operacji lądowej. Zakładają krótki czas

Karol Nawrocki

Przydacz: Nawrocki rozmawiał z Orbanem o Rosji

Anglojęzyczna Wikipedia zabroniła korzystania z AI przy pisaniu artykułów

wybory Miss Tajlandii

Kandydatce na Miss Tajlandii wypadły na scenie... zęby

eksplozje w Teheranie

Kawalkada ataków rakietowych w Zatoce Perskiej