Specjalnie dla TV Republika: Opowiada 107-letni, legendarny "Szron"

Anna Kłossowska 17-08-2020, 16:40
pułkownik AK Kazimierz Klimczak pseudonim "Szron"
Anna Kłossowska

O Kampanii wrześniowej, walce na barykadzie w Powstaniu Warszawskim, aresztowaniu przez gestapo, ale też o uhonorowaniu Go po latach flagą USA rozmawiamy z pułkownikiem AK Kazimierzem Klimczakiem pseudonim "Szron".

To było zupełnie nieplanowane spotkanie. O "Szronie" naturalnie wiedziałam wcześniej, ale nie spodziewałam się Go zobaczyć na uroczystości inauguracji nowego budynku muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Tymczasem był. Ubrany w galowy mundur, z odznaczeniami - siedział w pierwszym rzędzie,  w gronie zaproszonych VIP-ów i ze łzą w oku oglądał przejazd Kawalerii Konnej pod dowództwem rotmistrza Adama Sudeckiego. Gdy do niego podeszłam, wyszeptał: - To, co mnie trzyma jeszcze przy życiu, to ten prezydent - dyskretnie wskazał siedzącego nieopodal prezydenta Andrzeja Dudę. Ku mojej radości dał się namówić na krótką rozmowę, którą nagrałam.

Poniżej zamieszczam krótki biogram naszego bohatera:

Urodził się 15 lutego 1914 r. w Ciepłowie koło Sompolna. Wojsku Polskim od 1936 roku. Ukończył szkołę podoficerów instruktorów, żołnierz 67 Pułku Piechoty w Brodnicy. Podczas kampanii wrześniowej 1939 roku w 67. pp w składzie macierzystej dywizji walczącej w Armii Pomorze. Ranny we wrześniu 1939, przez długi okres przebywał na leczeniu w Szpitalu Ujazdowskim w Warszawie.

Udział w konspiracji 1939-1944: IV Obwód "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 3. Rejon - pluton 415

Do wybuchu Powstania pracował w Monopolu Tytoniowym na ul. Kaliskiej 1. Od 1 sierpnia 1944 r. dalej działa w IV Obwodzie "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 3. Rejon - pluton 415, następnie III Obwodzie "Waligóra" - zgrupowanie kpt. "Hala". Walczy na Ochocie i Woli, o czym opowiada właśnie w TV Republika. Po upadku powstania opuścił Warszawę w ludnościa cywilną. Potem aresztowany przez gestapo.

15 lutego 2019 roku w Bibliotece Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła uroczystość z okazji 105. urodzin pułkownika Kazimierza Klimczaka. Wśród licznie zgromadzonych gości znaleźli się przedstawiciele najwyższych władz państwowych, reprezentanci parlamentu, najwyższe władze miasta stołecznego Warszawy, reprezentanci duszpasterstwa, przedstawiciele ambasad i placówek dyplomatycznych. Podczas uroczystości pułkownik Kazimierz Klimczak otrzymał następujące odznaczenia:

  • Medal „Pro Bono Poloniae”. Medal ustanowiony został Zarządzeniem Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 25 czerwca 2018 r. dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Odznaczenie wręczył Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, minister Jan Kasprzyk. Dodatkowo minister Kasprzyk wręczył jubilatowi pamiątkowy buzdygan.
  • Odznakę Honorową Zasłużonego dla Warszawy. Odznaczenie wręczył Wiceprzewodniczący Rady Warszawy, Sławomir Potapowicz.
  • Medal Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Odznaczenie wręczył ks. komandor Józef Bąk.
  • Przedstawiciele Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki wręczyli pułkownikowi Klimczakowi amerykańską flagę oraz pamiątkowy dyplom uznania.

Uroczystość w Bibliotece poprzedziła msza święta w intencji Kazimierza Klimczaka odprawiona w kaplicy Muzeum Powstania Warszawskiego pod wezwaniem bł. Józefa Stanka.

 

 

Źródło: Anna Kłossowska/TV Republika, 1944.pl/Powstańcze biogramy

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy