Rada Naczelna PSL-u. Czy ludowcy odwołają Piechocińskiego?

Artykuł
WIKIPEDIA/ADAM KLICZEK/CC BY-SA 3.0

W Warszawie po godz. 10 rozpoczęła się Rada Naczelna PSL. Czy zostanie złożony wniosek o odwołanie szefa PSL Janusza Piechocińskiego? W ocenie polityków jest to mało prawdopodobne. "Sygnału do ataku" nie dał były prezes Waldemar Pawlak - ocenia członek partii.

Zdaniem polityków PSL krytycznych wobec szefa partii Janusza Piechocińskiego moment na jego odwoływanie nie jest dobry, ze względu na pojawiające się ostatnio w mediach liczne publikacje niekorzystne dla ludowców (np. te dotyczące finansowania partii).

- Wielu kolegów uważa, że trzeba teraz pokazywać jedność w partii - powiedział jeden z ludowców.

Zdaniem innego polityka PSL "sygnału do ataku" nie dał w piątek były prezes Waldemar Pawlak.

- Byliśmy w gotowości, ale okazało się, że Waldek po okresie aktywności znowu się wycofał - wyjaśnił jeden ze stronników b. szefa PSL.

Temat możliwego wniosku o odwołanie Piechocińskiego pojawił się w ciągu tygodnia po tym, jak wycofał się on ze swojej zapowiedzi, że sam odda się pod ocenę Rady.

Piechociński zapowiedział w połowie czerwca, że na kolejnym posiedzeniu Rady podda się ocenie jej członków i przeprowadzi procedurę wotum zaufania dla Naczelnego Komitetu Wykonawczego. W ostatni poniedziałek wycofał się jednak ze swojej deklaracji.

Wniosek o zmianę składu Naczelnego Komitetu Wykonawczego

Część polityków Stronnictwa oceniała, że na posiedzeniu rady może zostać też złożony wniosek o zmianę składu Naczelnego Komitetu Wykonawczego - na którego czele stoi prezes PSL - i dołączenie do tego grona szefów wojewódzkich struktur partii. W ich opinii zwolennikiem takiego rozwiązania jest Pawlak.

Jednak zdaniem ministra rolnictwa Marka Sawickiego, który jest członkiem komitetu, temat zmiany składu się nie pojawi, bo tylko prezes partii może złożyć taki wniosek.

Piechociński, Bury i Sawicki głównymi mówcami

Członkowie rady - oprócz wystąpień Piechocińskiego i szefa klubu ludowców Jana Burego - wysłuchają też propozycji Ministerstwa Rolnictwa dotyczących systemu dopłat bezpośrednich dla rolników na lata 2015-2020, które przedstawi szef resortu.

Na poprzednim posiedzeniu rady wstępne propozycje Sawickiego wywołały dyskusję i krytykę części członków kierownictwa partii. Minister zapowiedział wówczas, że przeprowadzi w tej sprawie konsultacje społeczne i na kolejnym posiedzeniu rady przedstawi ostateczną propozycję.

Pawlak wróci do gry?

Spekulacje na temat możliwego powrotu Waldemara Pawlaka na fotel szefa PSL zaczęły się po tym, jak 11 lipca - wbrew stanowisku swojego klubu - zgłosił wniosek o odłożenie głosowania nad wotum nieufności dla szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza.

Pawlak domagał się informacji prokuratora generalnego i premiera na temat przeprowadzonego dzień wcześniej przeszukania w biurze poselskim Jana Burego. Wówczas głosowanie się odbyło.

Andrzej Seremet przedstawił tę informację w piątek. 

Piechociński: Ustawa o ochronie ziemi wejdzie w życie w tym roku 

Jeszcze w tym roku wejdzie w życie ustawa o ochronie ziemi przed niekontrolowanym wykupem – zapowiedział prezes PSL, wicepremier Janusz Piechociński na posiedzeniu Rady Naczelnej PSL.

– Uzgodniliśmy w ramach koalicji, że jeszcze w tym roku wejdzie w życie ustawa o ochronie polskiej ziemi – powiedział Piechociński.

Dodał, że eksperci PSL przejrzeli podobne normy obowiązujące w państwach UE, aby były to „cywilizowane, nowoczesne, europejskie i konstytucyjne rozwiązania, które będą szczelnie chronić polską ziemię przed wykupem i niekontrolowaną sprzedażą”.

Prezes PSL zapowiedział też, uzgodnione z PO, wpisanie do konstytucji zapisu, że Lasy Państwowe są wartością szczególną i chronioną. Wyraził nadzieję, że zmianę poprze nie tylko koalicja, ale i inne ugrupowania, w tym PiS.

Piechociński powtórzył, że trzeba wyjaśnić sprawę nielegalnych podsłuchów, by wyjaśnić, „kto i po co uruchomił proces, w którym chodziło o doprowadzenie do destabilizacji państwa polskiego”. Według prezesa PSL trzeba ukarać tych, którzy podsłuchiwali, „ale jeśli trzeba, a tak w kilku wątkach jest, ukarać tych, którzy byli podsłuchiwani”.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Sakiewicz: Wniosek o odwołanie Piechocińskiego możliwy

Źródło: pap, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy