Protestujący szturmują milicję w Ukraińskim Domu

ap, mk 25-01-2014, 23:30
Artykuł
zrzut ekranu z ukrstream.tv

Przeciwnicy władz Ukrainy szturmują o północy czasu lokalnego Ukraiński Dom w Centrum Kijowa, dokąd wcześniej przedostał się liczący ok. 100 osób oddział sił MSW. Protestujący zaatakowali budynek obawiając się, że obecna w nim milicja zaatakuje ich barykady.

23.30    MANIFESTANCI SZTURMUJĄ MILICJĘ W UKRAIŃSKIM DOMU

Wokół Ukraińskiego Domu znajduje się kilkutysięczny tłum, który próbuje przedostać się do wnętrza gmachu, rozbijając szyby i rzucając koktajlami Mołotowa.

Milicja aktywnie odpiera natarcie. Na miejscu słychać wybuchy i strzały.

Kilka tysięcy milicjantów, stojących ok. 300 metrów dalej, w kordonie na drodze dojazdowej do dzielnicy rządowej na ulicy Hruszewskiego, na razie nie podejmuje działań.

Między kordonem na Hruszewskiego a Ukraińskim Domem, na trzech liniach zbudowanych z worków z lodem i opon samochodowych barykad, znajduje się kilka tysięcy przeciwników władz

21:25       OPOZYCJA ODRZUCA PROPOZYCJE JANUKOWYCZA

 – Naszym podstawowym postulatem są wcześniejsze wybory prezydenckie. Nie poddamy się prowokacjom – oświadczył jeden z liderów ukraińskiej opozycji Witalij Kliczko, odpowiadając na propozycje prezydenta Wiktora Janukowycza, który m.in zaproponował mu tekę wicepremiera.

– Opozycja odrzuca oferty Janukowycza – powiedział Kliczko przemawiając ze sceny w miasteczku namiotowym na Majdanie Niepodległości w Kijowie.

 

sc2

 

sc1

 

sc1_670_07

 


 

19:55   BARTŁOMIEJ MAŚLANKIEWICZ Z KIJOWA:

Propozycja Janukowycza dla Jaceniuka i Kliczki została bardzo źle przyjęta wśród ludzi. Dodatkowo pojawiają się informacje, że w Kijowie są mobilizowane dodatkowe siły bezpieczeństwa. Ale być może jest to tylko prowokacyja. 

 

sc1_670_06


19:10   AMNESTIA W ZAMIAN ZA ODBLOKOWANIE INSTYTUCJI? 

– Prezydent Janukowycz zgadza się na uchwalenie ustawy o amnestii dla wszystkich uczestników trwających od listopada protestów pod warunkiem, że opuszczą oni zajęte bezprawnie gmachy rządowe w całym kraju – oświadczył wiceszef jego administracji Andrij Portnow.


 

18:47   JANUKOWYCZ GODZI SIĘ NA OGRANICZENIE KOMPETENCJI PREZYDENTA

– Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zgodził się na powołanie grupy roboczej ds. zmian w konstytucji, która rozszerzy kompetencje parlamentu kosztem ograniczenia kompetencji prezydenta – oświadczył wiceszef administracji szefa państwa Andrij Portnow.


 

18:34   JANUKOWYCZ ZAPROPONOWAŁ JACENIUKOWI TEKĘ PREMIERA, KLICZCE WICEPREMIERA 

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zaproponował jednemu z liderów opozycji Arsenijowi Jaceniukowi objęcie stanowiska premiera. Natomiast Witalij Kliczko dostał propozycję otrzymania teki wicepremiera ds. nauki i kultury – podała agencja Interfax-Ukraina z powołaniem na minister sprawiedliwości Ołenę Łukasz.


ikona_670

 

FOT. JAN PAWILICKI


 

18:30

sc1_670_05


18:05


17:50    GREKOKATOLICY PROPONUJĄ MEDIACJE, ABY NIE DOPUŚCIĆ DO WOJNY DOMOWEJ

Zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie abp Światosław Szewczuk oświadczył wywiadzie dla agencji EFE, że jest gotów podjąć się mediacji między dwoma stronami konfrontacji, aby zapobiec wybuchowi wojny domowej w kraju.

– Wszyscy uznali, że bez duchownych w ostatnich dniach byłoby bardzo trudno uśmierzyć gniew ludzi. Każdy według swych możliwości powinien czynić wszystko, co w jego mocy, aby doprowadzić do pokoju na Ukrainie i zapobiec wojnie domowej – oświadczył abp Szewczuk w wywiadzie.

Powiedziałem prezydentowi Wiktorowi Janukowyczowi: jedyną alternatywą dla przelewu krwi jest dialog – podkreślił arcybiskup.

– To normalne, że po niemal dwóch miesiącach pokojowych protestów ludzie są zmęczeni. Zmęczeni pustymi obietnicami, zmęczeni sztywną postawa, jaka zajmuje niekiedy nasz rząd i zmęczeni obietnicami opozycji – mówi zwierzchnik ukraińskich unitów.

Abp Szewczuk stanowczo zaprzecza, jakoby Ukraina "była krajem podzielonym, państwem podzielonym na dwa obozy. Wysuwanie takiej tezy jest jego zdaniem "nieodpowiedzialne". Uważa jednak, że Ukraina jest wciąż w stadium postkomunistycznej transformacji, a "wewnątrz kraju toczy się walka między autorytarną przeszłością a demokratyczną przyszłością".


POLITYCY PiS POJECHALI DO KIJOWA


 

17:22 

Dawid Wildstein na twitterze:

1


 

17:05

sc1_670_04


16:40


16:06    JANUKOWYCZ SPOTKAŁ SIĘ Z OPOZYCJONISTAMI

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz spotkał się w sobotę po południu z przywódcami opozycji - podała w komunikacie służba prasowa prezydenta.

W spotkaniu uczestniczą Witalij Kliczko, Arsenij Jaceniuk i Ołeh Tiahnybok.


16:00  

W wielu miastach na Ukrainie obserwowano przypadki przechodzenia funkcjonariuszy milicji na stornę demonstrantów. To zdjęcie milicjanta z Iwano-Frankowska, który w geście uznania pokłonił się protestującym. 

asdsa

twitter/@Dbnmjr


 ZDOBYCIE BUDYNKU RADY MIASTA W WINNICY (WSCHODNIE PODOLE)


14.20 UKRAIŃSKA RBN ROZWAŻA WPROWADZENIE STANU WOJENNEGO

Jak informuje korespondent Telewizji Republika Jan Pawlicki, trwa posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy, która ma podjąć decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego. Informację tę podali opozycyjni deputowani ukraińscy podczas konferencji prasowej.

- Do tej pory uczestnicy Euromajdanu traktowali wprowadzenie stanu wojennego jako ewentualność. Dziś prawdopodobieństwo to wzrosło, bo po raz pierwszy zbiera się RBN - mówił nasz korespondent.

Jak relacjonował, organizatorzy protestów dementują pogłoski o tym, że uczestnicy Euromajdanu mają ostrą broń.

- Tu rządzi plotka. Informacje takie mogą być prowokacją, bo uzbrajanie się manifestantów mogłoby być wykorzystane jako pretekst dla władzy do sięgnięcia po rozwiązanie siłowe - mówił.

Dodał, że organizatorzy protestów zdementowali doniesienia, że w nocnych starciach zginął milicjant. - Owszem, znaleziono ciało zastrzelonego milicjanta, ale jego śmierć nie ma związku z konfrontacją. Władza podaje fałszywe informacje, by mieć pretekst do rozwiązania Majdanu - powiedział.

 


 

hruszewskiego_dzis1_autor_marcin_fonfara_670

fot. Marcin Fonfara


 

marcin_fonfara2_670

 fot. Marcin Fonfara


 

13.20    MANIFESTANCI O ZAJĘCIU MINISTERSTWA ENERGETYKI

Przeciwnicy rządu Ukrainy zajęli dziś na krótko siedzibę ministerstwa energetyki i przemysłu węglowego w Kijowie oświadczając, że celem ich akcji jest udowodnienie, że prezydent Wiktor Janukowycz całkowicie utracił kontrolę nad państwem.

Ołeksandr Danyluk, szef ruchu Spilna Sprawa (Wspólna Sprawa), który opanował ministerstwo oświadczył, że pracownicy odpowiedzialni za ważne dziedziny energetyczne, takie jak elektrownie atomowe czy dostawy prądu i ciepłownictwo, pozostają na swoich miejscach pracy.

- Nasza akcja miała pokazać, że Wiktor Janukowycz nie kontroluje sytuacji w państwie, a dalsza eskalacja konfliktu może doprowadzić do bardzo negatywnych następstw nie tylko dla Ukrainy, ale i dla całej Europy – oświadczył.

- Dziś do ministerstwa weszli nasi zdyscyplinowani chłopcy, którzy ani przez sekundę nie stracili kontroli nad sytuacją, i od razu oświadczyli, że wszyscy pracownicy, którzy odpowiadają za ważne dziedziny, jak energetyka atomowa i dostawy prądu i ogrzewania, mogą pozostać w swoich gabinetach i spokojnie pracować dalej – podkreślił.

Danyluk wyjaśnił, że na miejscu członków jego ruchu mogli znaleźć się „mściciele", którzy chcieliby rewanżu za swych towarzyszy, zabitych czy aresztowanych przez milicję w trakcie protestów.

- Liczba zabitych sięga na Ukrainie dziesiątków, a porwanych przez milicję – setek. Jedynym wyjściem z sytuacji są uczciwe wybory parlamentarne i prezydenckie. Powinniśmy zakończyć ten bezsensowny krwawy konflikt, w którym nie zostanie zrealizowany żaden rosyjski scenariusz podzielenia Ukrainy. Widzimy, że Ukraina powstała, a młodzi ludzie, gotowi do obrony kraju przed faktyczną rosyjską ingerencją, są tak we Lwowie, jak i w Doniecku – poinformował Danyluk


 12.40   PŁONIE SIEDZIBA PARTII REGIONÓW

W Równem na zachodzie Ukrainy została podpalona siedziba Partii Regionów.


 

rowne


 

12.40   ZMARŁA SZÓSTA OFIARA ZAMIESZEK

Zmarła piąta osoba, postrzelona podczas zamieszek między przeciwnikami rządu a siłami MSW w środę na ulicy Hruszewskiego przy dzielnicy rządowej w Kijowie. Zmarły to 45-letni mieszkaniec obwodu lwowskiego Roman Senyk. Społeczność Euromajdan-SOS na Facebooku, która apelowała wcześniej o oddawanie krwi dla rannego, informowała, że został on postrzelony przez snajpera.

- Lekarze walczyli o jego życie kilka dni, jednak rany były zbyt poważne. Został ciężko raniony w płuco, przeszedł kilka operacji i trzeba mu było amputować rękę – oświadczyła deputowana do ukraińskiego parlamentu z ramienia Swobody, Iryna Sech.

Prokuratura potwierdziła, że dwie osoby, które uczestniczyły w zamieszkach na ul. Hruszewskiego, zostały zabite strzałami z broni palnej. Opozycja mówiła dotychczas, że od kul snajperów zginęły cztery osoby, a jeszcze jedna zmarła w wyniku innych obrażeń ciała.

Był to młody człowiek, który podczas środowych starć spadł z kolumnady stadionu klubu piłkarskiego Dynamo-Kijów, znajdującego się bezpośrednio w miejscu wydarzeń. Przeciwnicy władz utrzymują, że został on podczas starć zrzucony z kolumnady przez milicjantów z oddziałów specjalnych MSW Berkut.


 poranek_na_barykadach_2_670

FOT. JAN PAWILICKI


 

11.40   DEMONSTRANCI PRZED MINISTERSTWEM ENERGETYKI

Jak oznajmił ukraiński Minister Energetyki i Przemysłu Węglowego Edward Stawicki, około stu demonstrantów próbowało zająć budynek Ministerstwa Energetyki. Stawicki miał udać się do manifestantów i powiedzieć im, że jeśli nie odejdą, to "cały system energetyczny Ukrainy się zawali".
Demonstraci mieli wyjść, ale wciąż blokują wejście do gmachu. - To jest bezpośrednie zagrożenie dla całego kraju - ocenił Stawicki.


 11.30   EUROKOMISARZ OPUŚCIŁ UKRAINĘ

Komisarz UE ds. rozszerzenia Sztefan Fuele potwierdził w Kijowie, że UE chce pomóc w uspokojeniu sytuacji na Ukrainie - poinformowało w Brukseli biuro prasowe komisarza. Jego rozmowy w Kijowie dotyczyły "konkretnych kroków", jakie należy podjąć.

Fuele był w Kijowie od piątku. Spotkał się z prezydentem Wiktorem Janukowyczem, przywódcami partii opozycyjnych: Arsenijem Jaceniukiem, Witalijem Kliczką i Ołehem Tiahnybokiem. Był też na Majdanie Niepodległości i rozmawiał z protestującymi. Dziś w południe opuścił Ukrainę.

Komisarz podkreślił, że Unia jest bardzo zaniepokojona wydarzeniami w Kijowie, gdzie w nocy z piątku na sobotę znów doszło do zamieszek między antyrządowymi demonstrantami a milicją. Poinformował, że jego rozmowy w ukraińskiej stolicy dotyczyły konkretnych działań, które mogą odbudować zaufanie na Ukrainie.

"Moje rozmowy pokazały, że w pierwszej kolejności trzeba podjąć konkretne kroki, by odbudować zaufanie narodu poprzez powstrzymanie spirali przemocy i zastraszania. Drugim etapem musi być polityczny proces z udziałem wszystkich stron, który doprowadzi do stabilności na Ukrainie" - ocenił Fuele, cytowany w komunikacie prasowym.

Podkreślił też, że Unia chce pomóc w załagodzeniu sytuacji na Ukrainie i poszukiwaniu rozwiązania kryzysu, czego dowodem ma być planowana wizyta w Kijowie szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton w przyszły czwartek i piątek.


 10.55   MSW OSKARŻA DEMONSTRANTÓW O GROMADZENIE BRONI

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Witalij Zacharczenko oskarżył przeciwników rządu o gromadzenie broni w zajętych przez nich budynkach państwowych w Kijowie oraz ciężkie ranienie jednego i porwanie dwóch milicjantów.

Zacharczenko oświadczył, że podejmowane przez jego resort próby pokojowego rozwiązania konfliktu nie odnoszą sukcesu.

Opozycja "nie ma już wpływu na radykalne ugrupowania, które kontrolują budynki państwowe i prowadzą działania siłowe. (...) Wydarzenia te noszą charakter najwyższego stopnia działań ekstremistycznych i wspólnota międzynarodowa nie powinna przymykać na nie oczu" – podkreślił minister. 


 poranek_na_barykadach_1_670

FOT. JAN PAWILICKI


&n

Źródło: Telewizja Republika, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy