"Przeżyjmy na nowo emocje, które towarzyszyły milionom Polaków w tamtych chwilach". Wicepremier zaprasza na wyjątkowe wydarzenie

Artykuł
twitter.com/ci_mkidn_gov_pl

W Warszawie wieczorem o godzinie 20.30 na placu Piłsudskiego rozpocznie się koncert "Wsłuchiwać się w Papieża". Wydarzenie zorganizowano z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II, do Polska. Jan Paweł II odwiedził wtedy osiem miast, a na spotkania i nabożeństwa celebrowane przez papieża przybywały miliony osób.

- Spotkajmy się 2 czerwca na koncercie świętującym 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski oraz 30. rocznicę pierwszych wyborów z 4 czerwca 1989 roku i przeżyjmy na nowo emocje, które towarzyszyły milionom Polaków w tamtych chwilach - czytamy w komunikacie MKiDN.

  

Wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński informował, że podczas widowiska wykonane zostaną najsłynniejsze piosenki poświęcone Janowi Pawłowi II oraz utwory, które w czasie pierwszej pielgrzymki były śpiewanie przez Polaków i samego papieża.

Wyświetlane będą także liczne materiały archiwalne, fragmenty najważniejszych papieskich homilii i przemówień. Współczesne interpretacje utworów wykonają między innymi Stanisława Celińska, Krzysztof Cugowski, Ryszard Rynkowski, Kamil Bednarek, Andrzej Lampert, Zakopower, Golec uOrkiestra, Warszawska Orkiestra Sentymentalna. 

 

 

Jednym z elementów koncertu będzie pierwsze w Polsce muzyczne wykonanie "Inwokacji" Adama Mickiewicza. Interpretację wykona Stanisława Celińska wraz z Maciejem Muraszką. Do tego właśnie fragmentu "Pana Tadeusza" odwoływał się Jan Paweł II w swoim przemówieniu podczas pobytu na Jasnej Górze. 

We wszystkich miastach, które papież odwiedził w 1979 roku roku odbywać się będą koncerty fortepianowe oraz prezentowane będą wystawy ukazujące przebieg pielgrzymki Jana Pawła II. 

 

Czytaj także:

„Raduj się, Matko Polsko”. 40 lat temu Jan Paweł II rozpoczął pierwszą pielgrzymkę do Polski niosąc "rewolucję ducha"

 

Źródło: IAR, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy