"Otwartym Tekstem": Prof. Wasiutyński - wszechstronny, wybitny umysł zapomniany w Polsce

Droga mleczna, zdj. ilustracyjne
Pixabay, CC0

W dzisiejszym odcinku programu „Otwartym Tekstem” na antenie TV Republika była Danuta Palińska, lekarz psychiatra, tłumaczka polskiej literatury, Polka mieszkająca w Norwegii.

Rozmowa dotyczyła m.in. teorii stworzenia Wszechświata prof. Jeremiego Wasiutyńskiego. Co znajdziemy w publikacji, na którą rozmówczyni redaktor Stankiewicz natrafiła w norweskiej księgarni? 

– Zauważyłam w księgarni norweskiej książkę o Mikołaju Koperniku, w języku norweskim, napisaną przez Jeremiego Wasiutyńskiego. Nie znałam go wcześniej, zdziwiłam się, że tak obszerna biografia Mikołaja Kopernika ukazała się w języku norweskim. Zainteresowałam się osobą autora tej książki - wspomina Danuta Palińska, pytana o pierwsze zetknięcie z polskim naukowcem. 

– Profesor Wasiutyński miał związki z Norwegią, ponieważ przed wojną, w 1937 r. wyjechał do Oslo, aby tam zrobić doktorat z astrofizyki. Astronomia była jego pasją i pierwszą, podstawową dziedziną wykształcenia - mówi tłumaczka. 

– Genialny umysł, który w trakcie swojego życia, oprócz astrofizyki zgłębił także filozofię, psychologię, historię człowieczeństwa, rozwój architektury, rozwój języków na świecie. Jego idee fixe było zrozumienie i naukowe zbadanie problemu stworzenia – nie tylko Ziemi, ale całego Wszechświata. Chciał pojąć, jak Pan Bóg to zrobił - podkreśliła Palińska.

– Jego dzieło życia to „Creation”, publikacja trzytomowa, wydana w języku norweskim, nad którą pracował przez 20 lat. Zunifikował interdyscyplinarnie nauki ścisłe i humanistyczne. Opracował model powstania wszystkiego. Swoim dziełem zbliżył nasz umysł ludzki do dzieła stworzenia - ocenia. 

– Zgłębił również kwestię podświadomości. Psychologia jako nauka jest również włączona w teorię prof. Jeremiego Wasiutyńskiego - dodała Danuta Palińska. 

 

 

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy