"Harry Potter" na twojej półce może być warty fortunę! Sprawdź czy masz ten numer

Artykuł
MEDIA

Chociaż moda na Harry'ego Pottera już dawno przeminęła, książki J.K. Rowling wciąż czytane są przez dziesiątki tysięcy czytelników na całym świecie. Większość z nich nie wie, że niektóre z egzemplarzy mogą być warte fortunę.

Szaleństwo na pierwsze anglojęzyczne wydania "Harry'ego Pottera" wybuchło na nowo, po tym gdy licząca zaledwie 800 słów, napisana na pocztówce historia osadzona przed głównym wątkiem powieści, została zlicytowana za 42 tysiące dolarów (około 160 tysięcy złotych).

Kolekcjonerzy i łowcy białych kruków szybko wytypowali, które wydania opublikowanych jeszcze w latach 90. książek są najbardziej wartościowe. Oczywiście, największą wartość mają egzemplarze podpisane osobiście przez autorkę (na początku kariery chętnie dawała autografy - po uzyskaniu gigantycznej popularności odeszła od tego zwyczaju z, jak tłumaczyła, braku sił).

W dalszej kolejności największą wartość mają pierwsze wydania, pośród których te z pełnym imieniem i nazwiskiem w stopce wydawniczej (Joanne Rowling) oraz numerem serii 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 uznaje się za święte Graale rynku bibliotecznego. Jeśli przypadkiem masz jeden z nich na swoim strychu, jesteś dużym szczęściarzem - tych zostało wydanych zaledwie 500, z czego 300 zostało rozesłanych do bibliotek na Wyspach. Jedna z nich osiągnęła na aukcji wartość 81 250 dolarów amerykańskich (ponad 310 tysięcy złotych).

 
 

Kolejne tomy wydania anglojęzycznego również osiągają zawrotne, z punktu widzenia kolekcjonerów, ceny. Za "Komnatę tajemnic" w pierwszym wydaniu miłośnicy białych kruków są w stanie zapłacić nawet 9 tysięcy dolarów (około 35 tysięcy złotych). Dlatego jeśli posiadasz w swoim domowym księgozbiorze anglojęzyczne wydania J.K. Rowling, koniecznie sprawdź, czy masz dobre ubezpieczenie od kradzieży.

Źródło: o2.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy