"Czerwona Trucizna" Leszka Żebrowskiego. "Poprzednia epoka ciągle nad nami panuje"

Artykuł
Leszek Żebrowski
TELEWIZJA REPUBLIKA

– Cały czas nie zdajemy sobie sprawy, jaką pajęczyną kłamstw jesteśmy otoczeni i jak bardzo poprzednia epoka panuje nad nami – mówił w TV Republika Leszek Żebrowski, autor książki "Czerwona Trucizna. Mity przeciwko Polsce - akt II".

Najnowsza publikacja historyka jest zbiorem esejów historyczno-politycznych z ostatnich kilkunastu lat, traktujących o sytuacji Polski po 1989 roku, przypominających również o tym, co było wcześniej. Książka jest kontynuacją pierwszego tomu pt. "Mity przeciwko Polsce. Żydzi, Polacy, komunizm 1939–2012".

– Odsuwamy od siebie to, co jest najbardziej istotne. Piszę o tych sprawach od ponad 20 lat i mam wrażenie, że jesteśmy w tych sprawach ciągle w tych samym miejscu. Najmniej wiedzą o tym osoby starsze, które z racji wieku powinny być przecież bardziej świadome – mówił w TV Republika Leszek Żebrowski.

Historyk tłumaczył, że partyzantka sowiecka była skierowana na jak największe starty ludności polskiej. – Do tego dochodzi jeszcze pajęczyna konspiracji antykomunistycznej. Zagmatwanie tych wszystkich spraw i udział Żydów w partyzantce sowieckiej to temat niezwykle drażliwy – zaznaczył. Dodał, że sprawców, których personalia są znane, do dzisiaj nie przesłuchano.

– Nawet w tych oddziałach, gdzie służyli Żydzi po obu stronach dochodziło do wzajemnych morderstw. Najgorsze jest jednak to, że tymi zbrodniami obarczono po wojnie członków AK i NSZ, którzy nie mieli z tym nic wspólnego – podkreślił Żebrowski. – Doprowadzano do jawnych procesów pokazowych, w których skazywano ludzi podziemia niepodległościowego – dodał. 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy