"Bezpieczeństwo było, jest i będzie naszym priorytetem". Polska do 2026 roku przeznaczy 185 miliardów złotych na modernizację wojska

Artykuł
twitter.com/MON_GOV_PL

185 miliardów złotych do 2026 roku wyda MON na modernizację sił zbrojnych - tak zakłada podpisany w czwartek przez ministra Błaszczaka plan modernizacji wojska. Dokument planujący techniczą modernizachę wojska, uwzględnia aż 16 programów.

Minister Mariusz Błaszczak podpisał w czwartek Plan Modernizacji Technicznej Wojska do 2026 roku.

Szef MON powiedział, że kwota przeznaczona na modernizację jest o 45 miliardów złotych wyższa niż ta przeznaczona na poprzedni plan. 

Błaszczak zapowiedział, że "co do zasady" nowoczesny sprzęt będzie kierowany na wzmocnienie wschodniej flanki kraju. W tym kontekście przypomniał, że powołał już czwartą dywizję, która ma operować właśnie na wschodzie.

- Wzmocnienie flanki wschodniej jest działaniem zorientowanym na wzmocnienie Wojska Polskiego, ale stanowi znaczące wzmocnienie całej wschodniej flanki NATO - podkreślił.

Najważniejsze programy to między innymi: pozyskanie kilkudziesięciu samolotów wielozadaniowych nowej generacji, śmigłowców szturmowych i zestawów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu. Szef MON podkreślił, że wśród priorytetów jest zakup samolotów piątej generacji (Harpia).

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: twitter.com/MON_GOV_PL

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy