Prof. Wawrzyk: Może dojść do rozpadu Wielkiej Brytanii. Brexit to sprawdzian dla polskich władz

Artykuł
Prof. Piotr Wawrzyk (UW)
TELEWIZJA REPUBLIKA

Wyjście Szkocji postawi pod znakiem zapytania dostęp Walii i Anglii do złóż ropy naftowej na Morzu Północnym – oświadczył na antenie TV Republika prof. Piotr Wawrzyk, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem Brexit może spowodować rozpad Zjednoczonego Królestwa, a nowe polskie władze czeka poważny test.

Komentując aspekty związane z bezpieczeństwem, prof. Wawrzyk podkreślił, że bazy brytyjskich okrętów podwodnych o napędzie atomowym znajdują się w Szkocji. – Od razu powstanie pytanie, kto będzie nimi dysponował. Jestem przekonany, że w ciągu dwóch lat będziemy świadkami procesu rozpadu Wielkiej Brytanii – ocenił.

Jak dodał, Brexit oznacza dla Polski utratę najważniejszego partnera w UE. – Wielka Brytania była najsilniejszym z państw, które domagały się głębokich reform w funkcjonowaniu Wspólnoty. Dziś pojawia się pytanie, czy tacy politycy, jak kanclerz Niemiec i prezydent Francji przewartościują swoją politykę, czy dalej będą szli w kierunku koncepcji tzw. "Więcej Europy". Jeśli do tego dojdzie, obóz reformatorów UE może skupić się wokół Polski – podkreślił w "Republice na żywo" prof. Wawrzyk.

Polskę czeka ważny sprawdzian

– Najwięcej będzie zależało od zdolności naszej dyplomacji i wszystkich osób, które będą uczestniczyć w przyszłych rozmowach na najwyższych szczeblu. To będzie wielki sprawdzian dla nowej ekipy rządzącej. Jeśli podoła temu wyzwaniu, to ma szanse wynieść Polskę do rangi kilku najważniejszych rozgrywających w UE – oświadczył politolog. Jego zdaniem Brexit nie wpłynie znacząco na sytuację Polaków mieszkających i pracujących w Zjednoczonych Królestwie. – Obu stronom będzie zależało, by więzi gospodarcze pozostały jak najlepsze – przekonywał.

W ocenie prof. Wawrzyka dominacja Niemiec w UE powinna zostać rozdzielona pomiędzy kilka państw Wspólnoty. – Tandem Merkel-Holland mamy już od kilku lat, choć przy obecnym prezydencie Francji ten duet jest słabszy. Dominacja Niemiec powinna się zmienić, bo wielu krajom i społeczeństwom UE się to nie podoba – mówił gość TV Republika.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Marszałek Sejmu: Decyzja Brytyjczyków jest elementem demokracji, szanujemy ją

Szaleństwo walutowe, giełdy z silnymi spadkami. Europa już odczuwa skutki Brexitu

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy