Prezydent Duda zaprasza na Narodowe Czytanie "Balladyny" Juliusza Słowackiego - nie tylko w Polsce!

Artykuł
Para Prezydencka zaprasza do Narodowego Czytania "Balladyny"
Prezydent.pl/Fot. Grzegorz Jakubowski

W sobotę 5 września w ponad 1,3 tys. miejscach na świecie odbędzie się tegoroczna edycja Narodowego Czytania pod patronatem prezydenta RP. Głowa państwa jutro o godzinie 12:00 zainauguruje akcję w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Udział wezmą najwybitniejsi polscy aktorzy.

W tym roku będziemy wspólnie czytać "Balladynę", ponadczasowy dramat Juliusza Słowackiego. 

– Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy - napisał prezydent Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

W ponad 1,3 tys. miejscach na świecie odbywać się będzie w sobotę głośna lektura dramatu "Balladyna" Juliusza Słowackiego w ramach Narodowego Czytania pod patronatem Prezydenta RP.

– Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy - napisał prezydent Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

Prezydent podkreślił, że zależy mu, aby tegoroczna edycja tego wydarzenia odbywała się w jak najbezpieczniejszej formie, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności.

– Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury „Balladyny” według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji – podkreśliła głowa państwa.

Szkoły, biblioteki, ośrodki kultury oraz wszystkie inne tego typu instytucje w różnych miejscowościach mogły zgłaszać uczestnictwo w akcji. Na stronie Kancelarii Prezydenta RP było w piątek ponad 1,3 tys. zgłoszeń – nie tylko z Polski.

„Balladynę” czytać będą także nasi rodacy w takich krajach jak Litwa, Rosja, Białoruś, Ukraina, Węgry, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Francja, a nawet w Chinach czy Nowej Zelandii.

 

– Jestem przekonany, że ten wyjątkowy utwór, którego inscenizacje trwale zapisały się w historii polskiego teatru, my także przeczytamy na wiele różnych i oryginalnych sposobów, które są stałym walorem Narodowego Czytania i poprzez które tę akcję współtworzą Polacy w różnym wieku w tak licznych miejscach w Polsce i na całym świecie – pisze prezydent Duda w liście do uczestników akcji.

Głowa państwa wyraziła nadzieję, że tak jak w latach ubiegłych, podczas tegorocznego Narodowego Czytania każdy uczestnik wydarzenia „odkryje swoją Balladynę, oddając się refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody, porozumienia i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem”.

– Mam głęboką nadzieję, że wspólne Narodowe Czytanie po raz kolejny dostarczy nam dużo radości w obcowaniu z wybitną polską literaturą – podkreślił Andrzej Duda.

Kancelaria Prezydenta przypomina, że w tym roku obcować będziemy z wybitnym dziełem polskiego romantyzmu. Dramat wydany został w 1839 r. w Paryżu. Trwały wówczas dyskusje na temat przyczyn niedawnej klęski powstania oraz nad wspólną historią i przyszłym losem narodu.

Juliusz Słowacki połączył realizm z fantastyką, analizując jednocześnie postawy i czyny bohaterów. Dramat stał się bardzo popularny i wywarł znaczny wpływ na inne dziedziny kultury i sztuki.

W sobotę o godzinie 12, w warszawskim Ogrodzie Saskim prezydent Duda otworzy tegoroczne Narodowe Czytanie. Dramat Słowackiego usłyszeć będzie można w interpretacji ok. 60 aktorów i aktorek - czytać będą m.in. Andrzej Mastalerz, Krzysztof Wakuliński, Edyta Jungowska, Marcin Przybylski, Andrzej Ferenc. Wydarzenie będzie można bezpłatnie obejrzeć w streamingu w internecie. Aby uczestniczyć osobiście w wydarzeniu, należy zarejestrować się na stronie Narodowego Centrum Kultury.

Z kolei w warszawskiej Kordegardzie - galerii NCK będzie można obejrzeć związaną z akcją wystawę "Balladyna w teatrze", gdzie prezentowane są znane inscenizacje sceniczne dramatu Juliusza Słowackiego od stycznia 1868 r., gdy po raz pierwszy został on odegrany w Krakowie, po współczesność.

 

Akcja Narodowe Czytanie odbywa się już od ośmiu lat. W 2012 r. została zainicjowana przez ówczesnego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. "Potop" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele.

Źródło: portalsamorzadowy.pl, prezydent.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy