Morawiecki weźmie udział w nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej

Artykuł
Mateusz Morawiecki
flickr.com/Ministerstwo Rozowju

Premier Mateusz Morawiecki, który od piątku przebywa w portugalskim Porto, w sobotę weźmie tam udział w nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej. Planowana jest też wideokonferencja unijnych przywódców z premierem Indii Narendrą Modim.

Rzecznik rządu Piotr Müller wskazywał, że celem nieformalnego posiedzenia Rady Europejskiej będzie m.in. przyjęcie przez szefów państw i rządów tzw. Deklaracji z Porto. Ponadto planowane są dyskusje na temat walki z pandemią Covid-19, relacji z Indiami oraz sytuacji w regionie Indo-Pacyfiku.

Paszport szczepionkowy

- Jako Polska uważamy, że w kwestii walki z pandemią Covid-19 skuteczność wdrażania krajowych programów szczepień i dostępność szczepionek są kluczowe. Oczekujemy wykorzystania wszelkich możliwych rozwiązań, które zapewnią poszanowanie dostaw szczepionek do UE, a także umożliwią państwom członkowskim spełnienie ich obietnicy o dzieleniu się szczepionkami z krajami trzecimi - mówił Müller.

- Polska aktywnie uczestniczy w pracach nad projektem rozporządzenia w sprawie zielonego certyfikatu cyfrowego. Deklarujemy gotowość do dalszych prac nad tworzeniem rozwiązań, które powinny ułatwiać przemieszczanie się i dostępność usług, a nie wprowadzać przesłanki dyskryminacyjne i utrudniać te swobody. Jako jedno z pierwszych państw członkowskich Polska opracowała krajowe rozwiązanie dla świadectwa szczepień opartego na zastosowaniu kodu QR - dodał.

Temat m.in. paszportów szczepionkowych unijni liderzy poruszyli już w piątek podczas Szczytu Społecznego UE, który odbył się w Porto.

Uwspólnotowienie patentów szczepionek

Wskazał ponadto, że podczas spotkania unijnych liderów bardzo gorąco dyskutowanym tematem była kwestia uwspólnotowienia patentów szczepionek.

W sobotę planowana jest także wideokonferencja unijnych przywódców z indyjskim premierem Narendrą Modim. Jej efektem ma być przyjęcie wspólnej deklaracji.

- Z zadowoleniem przyjmujemy coraz bliższą współpracę Unii Europejskiej z Indiami, które są partnerem strategicznym UE i popieramy zawarcie umów o wolnym handlu oraz inwestycyjnej między Unią a Indiami. Polska stoi na stanowisku, że UE i Indie powinny ze sobą ściśle współpracować w obszarach zdrowia, liberalizacji handlu, inwestycji, klimatu i praw człowieka. Rozwój współpracy handlowej powinien przyczynić się do ograniczenia barier w dostępie do rynku indyjskiego dla artykułów rolnych z krajów UE, w tym Polski - powiedział Müller.

Źródło: WNP/PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy