Polskie protezy zajęły trzecie miejsce na międzynarodowych zawodach CYBATHLON

Artykuł
pexels.com/Anna Shvets

Protezy nóg stworzone przez polską firmę zajęły trzecie miejsce na międzynarodowych zawodach CYBATHLON, w których osoby z niepełnosprawnościami konkurują w różnych dyscyplinach z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń.

CYBATHLON to międzynarodowe zawody, które mają wyłonić najlepsze mechatroniczne urządzenia wspierające osoby z niepełnosprawnościami. Podczas konkursu można zobaczyć wózki inwalidzkie, egzoszkielety i mechaniczno-elektroniczne protezy.

W związku z pandemią konkurujące zespoły nie przyleciały do Zurychu, tak jak miało to miejsce cztery lata temu. W tym roku każdy zespół nagrał swój wyścig, a w dniu wydarzenia nagranie zostało pokazane na żywo wraz z komentarzem. Polska firma zajęła trzecie miejsce w kategorii protez nóg, prezentując podczas konkursu protezę podudzia HybridLeg. Urządzenie umożliwia praktycznie swobodne chodzenie.

 - Udział w zawodach był dla nas wielką przygodą i jednocześnie wielkim sukcesem. Jesteśmy dumni, że mogliśmy reprezentować Polskę w międzynarodowych zawodach Cybathlon 2020 Global Edition, zajmując zaszczytne trzecie miejsce. Serdecznie dziękujemy Adrianowi za jego zaangażowanie, hart ducha i jeszcze raz gratulujemy osiągniętego wyniku - mówią twórcy HybridLeg.

Polską firmę wyprzedziły dwa zespoły ze Szwajcarii. Zawody obejmowały różne zadania, np. zawodnik z protezą musiał podejść do stolika, zdjąć z niego dwa talerzyki z filiżanką lub podnieść talerzyk z jabłkiem z podłogi i przejść z nim przez tor przeszkód.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy