Opublikowano rękopis rotmistrza Pileckiego

Artykuł
WIKIPEDIA/ DOMENA PUBLICZNA; FACEBOOK/ FUNDACJA "ŁĄCZKA"

W Centralnym Archiwum Wojskowym odnaleziono życiorys Witolda Pileckiego – informuje na swojej stronie na Facebooku Fundacja "Łączka".

– W CAW znajduje się cała teczka Witolda Pileckiego – mówi w rozmowie z portalem telewizjarepublika.pl Beata Sławińska z Fundacji "Łączka". W placówce kierowanej przez Sławomira Cenckiewicza odnaleziono datowany na 30 czerwca 1926 r. życiorys, który rotmistrz sporządził podczas pobytu w Wilnie. – Jesteśmy teraz w trakcie przygotowywania wystawy oraz albumu poświęconego żołnierzom z  "Łączki" – podkreśla Sławińska, dodając, że jednym z bohaterów tych projektów będzie Pilecki.

W życiorysie rotmistrz wspomina m.in. o swoim dziadku, który za udział w powstaniu styczniowym został zesłany na Syberię. Pilecki pisze również o przeprowadzce na Litwę. "Ponieważ wstęp do rządowego gimnazjum był dla Polaków utrudniony, wstąpiłem do szkoły handlowej i kształciłem się w niej do roku 1915 /jesieni/ - do czasu okupacji Wilna przez wojska niemieckie" – czytamy w dokumentacji udostępnionej przez fundację.

 

W Centralnych Archiwach Wojskowych znajdują się teczki naszych największych Bohaterów. Wśród nich jest teczka Witolda...

Posted by Fundacja "Łączka" on 31 styczeń 2016

 

Ochotnik do piekła

Witold Pilecki to bohater niezłomny, jeden z najodważniejszych ludzi ruchu oporu z czasów II wojny światowej, który dobrowolnie dał się aresztować i trafił do Auschwitz, gdzie na polecenie Armii Krajowej tworzył raporty na temat sytuacji panującej w obozie. W niemieckiej fabryce śmierci rotmistrz spędził 947 dni.

W komunistycznej Polsce prześladowany, torturowany i skazany na karę śmierci. Zamordowany strzałem w tył głowy  w maju 1948 r. na terenie więzienia mokotowskiego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Ciało bohatera potajemnie pogrzebano prawdopodobnie na tzw. "Łączce", dziś kwatera "Ł" Cmentarza Powązkowskiego.

Dopiero we wrześniu 1990 r. Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza i jego towarzyszy, ukazał niesprawiedliwy charakter wydanych wyroków i uwypuklił patriotyczną postawę skazanych w PRL-owskich procesie. W lipcu 2006 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego. 7 lat później, we wrześniu 2013 r., minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak awansował Pileckiego na stopień pułkownika.

Źródło: telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy