Niemiecki dziennik atakuje TK. "Zrobił istotny krok w kierunku zniesienia trójpodziału władzy"

Artykuł
Wikimedia Commons/Adrian Grucyk/CC BY-SA 3.0

Niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung” atakuje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. ustawy o KRS. „TK zrobił istotny krok w kierunku zniesienia trójpodziału władzy w kraju”.

Wczoraj Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa z 2011 r. jest niezgodna z konstytucją. Orzeczenie zaatakowała opozycja w Polsce, i jak widać, nie umknęło to również prasie zagranicznej. „SZ” stwierdził, że „TK zrobił istotny krok w kierunku zniesienia trójpodziału władzy w kraju” i twierdzi, że to orzeczenie „otwiera rządowi w Warszawie drogę do przejęcia kontroli nad wymiarem sprawiedliwości”.

Niemiecki dziennik ubolewa, że polski rząd „likwiduje państwo prawo i nikt na to nie reaguje”. „SZ” twierdzi, że opozycja w Polsce i instytucje unijne sprawiają wrażenie „sparaliżowanych lub skłóconych”.

Według dziennikarza Floriana Hassela, „Europa jest pasywna wobec Polski” z uwagi na inne kryzys na kontynencie, w tym Brexit i kryzys imigracyjny. Hassel krytycznie odnosi się do ostatnich działań Komisji Weneckiej, która w jego opinii stanęła na pozycjach „zrezygnowania i wycofania”.

Źródło: sueddeutsche.de

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy