Dworczyk: Przyspieszamy rejestrację na szczepienia. Niedzielski: Sytuacja jest bardzo poważna

Artykuł
Wszyscy musimy pójść po głęboką refleksję na temat bezpieczeństwa - mówił Niedzielski
Fot. PAP/Przemysław Piątkowski

– Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu rejestracji na szczepienia kolejnych grup wiekowych; we wtorek zaczynamy rejestrację osób urodzonych od 1957 r. do 1961 r. – poinformował po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

– Już we wtorek od 6 rano zaczynamy rejestrację kolejnych pięciu roczników, czyli osoby, które urodziły się pomiędzy 1957 r. a 1961 r. będą mogły się zarejestrować – oświadczył minister.

– Dynamika zachorowań jest bardzo duża; odsetek hospitalizacji względem liczby zachorowań w trzeciej fali jest większy, niż był w fali jesiennej; apeluję o poważne traktowanie wszystkich regulacji i obostrzeń – powiedział minister zdrowia Adma Niedzielski.

– Liczba zachorowań bardzo dynamicznie rośnie. Dzisiaj mamy kolejny raz przekroczone 25 tys. zachorowań. To jest oczywiście troszeczkę mniej niż wczoraj, ale w stosunku do zeszłego tygodnia, to jest przyrost o ponad 5 tys., czyli ta dynamika zachorowań jest bardzo duża – powiedział minister Niedzielski.

– Myślę, że to jest ten moment, ta sytuacja, w której wszyscy musimy pójść po głęboką refleksję na temat swojego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa naszych bliskich, bo sytuacja jest bardzo poważna – oświadczył szef resortu zdrowia.

Zwrócił uwagę, że w ostatnim tygodniu obserwowany jest przyrost zachorowań.

– Mieliśmy sytuacje, kiedy ta dynamika była rzędu 30 proc., potem 20 proc., nawet dwa tygodnie temu nieco malała, ale w ostatnim tygodniu mamy do czynienia z bardzo dużym przyśpieszenie – powiedział Niedzielski.

Brytyjski wariant w natarciu

Wyjaśnił, że jest to spowodowane rozwojem mutacji brytyjskiej koronawirusa. – Można powiedzieć, że wypiera ona inne szczepy wirusa. Szacujemy, że w skali ogólnopolskiej tego wirusa jest między 60-80 proc. – zaznaczył.

Jak dodał "ten wirus jest skrajnie zakaźny i niestety bardziej zjadliwy".

Przyznał, że "wcześniej często pojawiały się głosy, że ewolucja wirusa będzie prowadziła do sytuacji, w której nowa odmiana będzie bardziej zakaźna, ale mniej zjadliwa. Niestety, te informacje się nie potwierdzają – powiedział Niedzielski. Podkreślił, że "odsetek hospitalizacji względem liczby zachorowań jest większy w trzeciej fali, niż był w fali jesiennej.

– Apeluję do państwa o rozwagę i bardzo poważne traktowanie wszystkich regulacji i obostrzeń, o bardzo odpowiedzialne podejście w najbliższych tygodniach – powiedział Niedzielski.

Kolejne miejsca covidowe

Szef MZ był pytany o bazę łóżkową oraz o otwieranie kolejnych szpitali tymczasowych. Niedzielski odparł, że w tej chwili realizowany jest cel w postaci uruchomienia dodatkowych 8 tys. łóżek covidowych. Ten cel został postawiony - jak przypomniał - na początku tego tygodnia.

– W tej chwili z tych 8 tys. łóżek, które zadeklarowaliśmy, że zwiększymy mamy zrealizowane ok. 40-45 proc. przyrostu. To będzie systematycznie rosło. Chcemy także odtworzyć tę liczbę łóżek, która była podczas drugiej fali, czyli 40 tys., co przy tej zajętości łóżek - dwadzieścia kilka tysięcy - daje pewien bufor bezpieczeństwa - powiedział.

Minister dodał ponadto, że systematycznie uruchamiane są też szpitale tymczasowe wskazując m.in. na uruchomiony w sobotę szpital w Radomiu.

– W tej chwili mamy uruchomionych 25 szpitali tymczasowych, łącznie jest ich 35. Jeżeli doliczymy - dzisiaj były uruchomione dwa - w kolejnym tygodniu będą co najmniej trzy - w Łodzi, na Śląsku i w innych miejscowościach. Prawdopodobnie ten tydzień zbliżający się i najdalej następny to będzie ten moment kiedy wszystkie te szpitale tymczasowe będą już działały - deklarował.

Niedzielski zaznaczył, że jeśli chodzi o "standardowe szpitale", to - jak mówił - również "będą dotknięte tą daniną na rzecz Covidu".

– Mamy taką sytuacje szczególnie w tych regionach, które są najbardziej dotknięte, że jest taka potrzeba nie tylko oparcia się na szpitalach tymczasowych, ale jednak powrocie do przeznaczenia tej infrastruktury, która wcześniej była na walkę z Covidem przeznaczona; po prostu powrotu do tych łóżek covidowych - mówił szef MZ.

Źródło: Facebook/CIR, PAP, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy