„Nadzieja na przyszłość". Papież Franciszek w Iraku

Dominik Grzyb 05-03-2021, 15:10
Papież Franciszek podczas pielgrzymki do Iraku niesie ze sobą przesłanie, że „wszyscy jesteśmy braćmi".
Fot.Vatican News

Rozpoczęła się pielgrzymka Franciszka do Iraku. Wizyta Ojca Świętego już uważana jest za przełomową. Portal TV Republika zapytał ekspertów o spodziewane owoce pielgrzymki dla społeczności chrześcijan.

Na temat trwającej pielgrzymki wypowiedział się Krzysztof Tomasik z KAI. Jego zdaniem Papież pielgrzymuje w celu niesienia nadziei chrześcijanom, a także by umocnić ich wiarę. - Ich sytuacja jest tragiczna. Ostatnie lata dla chrześcijan były bardzo trudne. Wiele miasteczek doświadczyło okrucieństw ze strony Państwa Islamskiego - powiedział ekspert KAI.

Przypomniał, że przed 2014 r. za czasów panowania Saddama Husajna w Iraku żyło 1,5 mln wyznawców Chrystusa, obecnie zostało ich niespełna 300 tys. Dodał, że należy pamiętać, iż Kościół w Iraku jest bardzo zróżnicowany, dlatego papież pielgrzymuje w celu niesienia pokoju. W planie pielgrzymki jest wspólna modlitwa z przedstawicielami innych religii. 

Pielgrzymka nadzieją na przyszłość

Z kolei o. dr Marek Kotyński ze zgromadzenia redemptorystów uważa, że pielgrzymka jest „nadzieją na przyszłość". Podkreśla, że mieszkańcy Iraku mogą odnowić solidarność międzyludzką, pobudzić do zaufania, a przede wszystkim otworzyć się na pokój. 

- Pielgrzymka papieża Franciszka może doprowadzić do współpracy międzyludzkiej - podkreślił w rozmowie z portalem TV Republika o. Kotyński. 

Redemptorysta zwraca uwagę, że celem pielgrzymki Ojca Świętego jest "wzmocnienie w wierze zamieszkujących tam chrześcijan". Duchowny dodaje, że to właśnie chrześcijanie są rdzennymi mieszkańcami tamtych ziem, zamieszkiwali te tereny, zanim pojawił się tam islam. Obecnie mieszka ich tam niewielu, a ich los jest tragiczny ze względu na ludobójstwo ze strony Państwa Islamskiego.

Nadzieja dla Iraku

Papież Franciszek w planach pielgrzymki ma spotkania z korpusem dyplomatycznym, z księżmi, a także z wiernymi. Jednym z ważniejszych punktów pielgrzymki będzie spotkanie i wspólna modlitwa ekumeniczna m.in. z Islamem, w Ur chaldejskim, biblijnym miastem Abrahama. Jak zauważył duchowny, to także szansa na pobudzenie gospodarcze i społeczne kraju. Już przed pielgrzymką władze zdecydowały się na odbudowę budynków i dróg. To szansa na zwrócenie uwagi opinii międzynarodowej na biedę i nędzę mieszkańców Iraku. 

Papież Franciszek podczas pielgrzymki do Iraku niesie ze sobą przesłanie, że „wszyscy jesteśmy braćmi" nie należy się bać, trzeba wyciągać rękę i wychodzić do ludzi. Ojciec Święty swoją pielgrzymkę zakończy w poniedziałek rano czasu polskiego.

Źródło: Portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy