Moskal 15. zawieszonym posłem w prawach członka PiS po głosowaniu "Piątki dla zwierząt"

Artykuł
Decyzja prezesa to konsekwencja głosowania przeciwko uchwaleniu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt
PAP/Mateusz Marek

Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski informował wcześniej o zawieszeniu 14 posłów, m.in. Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Na liście posłów, którzy w piątek decyzją prezesa Jarosława Kaczyńskiego zostali zawieszeni w prawach członka partii, oprócz Ardanowskiego i Moskala znaleźli się: Henryk Kowalczyk, Lech Kołakowski, Katarzyna Czochara, Zbigniew Dolata, Teresa Glenc, Agnieszka Górska, Teresa Hałas, Jerzy Małecki, Krzysztof Szulowski, Piotr Uściński, Marek Wesoły, Bartłomiej Wróblewski oraz Sławomir Zawiślak.

Decyzja prezesa Kaczyńskiego o zawieszeniu posłów to konsekwencja zagłosowania przez nich przeciwko uchwaleniu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego.

Pomimo zarządzonej przez szefa PiS dyscypliny w głosowaniu przeciw noweli opowiedziało się 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski, dwóch Porozumienia. 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu.

Politycy z kierownictwa PiS, w tym Sobolewski oraz szef klubu Ryszard Terlecki zapowiedzieli wcześniej, że w piątek Jarosław Kaczyński podejmie decyzję zawieszenia w prawach członków PiS tych posłów, którzy byli przeciwni, wstrzymali się od głosu, bądź nie będą mogli usprawiedliwić w sposób wystarczający nieobecności na głosowaniach nad projektem tej noweli.

Terlecki informował natomiast, że zawieszenie w prawach członka partii będzie się wiązało z utratą funkcji i stanowisk w Sejmie oraz strukturach okręgowych.

Spośród zawieszonych w prawach członków PiS, Lech Kołakowski to były wiceszef klubu, Henryk Kowalczyk - szef komisji finansów publicznych, Zbigniew Dolata i Jerzy Małecki to wiceszefowie komisji edukacji, Bartłomiej Wróblewski to wiceszef komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, a Kazimierz Moskal to wiceszef komisji edukacji, nauki i młodzieży.

Jedynym spośród zawieszonych, który pełni funkcję we władzach okręgowych jest Zbigniew Dolata, wiceszef okręgu nr 37 Konin.

Uchwaloną w piątek w nocy ustawą o ochronie zwierząt zajmie się teraz Senat. Wicemarszałek Senatu z PiS Marek Pęk podkreślił, że dyscyplina głosowania w sprawie tej ustawy dotyczy również senackiej części klubu:

- Będzie to dla nas kolejny test lojalności, uczciwości i sumienności naszych senatorów - oświadczył Pęk.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy