MON nagrodził żołnierzy za akcję w Dover. "Udowodnili, że można na nich liczyć"

Artykuł
Zdjęcie ilustracyjne
PAP/Wiktor Dąbkowski

- Żołnierze, którzy w Boże Narodzenie brali udział w operacji "Zumbach", zostali wyróżnieni nagrodami pieniężnymi - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Żołnierze WOT i operacyjni pojechali do Wielkiej Brytanii by przeprowadzać testy na obecność koronawirusa u kierowców czekających na wyjazd z Wielkiej Brytanii.

- Kolejny raz żołnierze udowodnili, że można na nich liczyć. Zawsze niosą pomoc tam, gdzie jest ona potrzebna. Dziękuję za taką postawę. Wszystkich żołnierzy, którzy brali udział w operacji Zumbach podczas Świąt Bożego Narodzenia, wyróżniłem nagrodami pieniężnymi - oświadczył Mariusz Błaszczak w poniedziałek na Twitterze.

 

W piątek żołnierze i wojskowi medycy zastąpili, od piątku do niedzieli, grupę kilkudziesięciu polskich lekarzy, diagnostów, pielęgniarek i ratowników medycznych, którzy wykonywali testy na obecność koronawirusa wśród kierowców ciężarówek oczekujących na wyjazd z Wielkiej Brytanii.

Zamknięta granica z Francją

Kolejki ciężarówek powstały w wyniku decyzji francuskiego rządu o zamknięciu na 48 godzin przejścia granicznego z Wielką Brytanią. Decyzja, podjęta 20 grudnia, była następstwem informacji o rozprzestrzenianiu się nowej mutacji koronawirusa w południowo-wschodniej Anglii. Granicę otwarto w środę wyłącznie dla osób, które przedstawią negatywny wynik testu na koronawirusa.

30-osobowa grupa zadaniowa polskich żołnierzy była złożona z 20 żołnierzy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, żołnierzy Wojsk Lądowych i Specjalnych. Celem misji było wsparcie brytyjskich służb granicznych i medycznych w zakresie zabezpieczenia logistycznego w żywność i wodę oraz badań na obecność koronawirusa kierowców oczekujących na odprawę graniczną Wielkiej Brytanii. Dzięki tym działaniom polscy kierowcy ciężarówek mogli szybciej opuścić terytorium Wielkiej Brytanii.

Operację nazwano na pamiątkę pilota Dywizjonu 303 Jana Zumbacha.

Źródło: PAP, twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy