Kukiz apeluje do samorządowców o poparcie górników. "Jeśli dziś rozwalą kopalnie, to jutro zrobią z nami wszystkimi to, co im się żywnie podoba"

Artykuł
Paweł Kukiz
Telewizja Republika

Paweł Kukiz zwrócił się z apelem do samorządowców, aby w tym szczególnym momencie udzielili swojego poparcia strajkującym górnikom. "Proszę Was!!! Nie bądźcie obojętni! Jeśli dziś rozwalą kopalnie, to jutro zrobią z nami wszystkimi to, co im się żywnie podoba. W całej Polsce. Chodźmy razem. Choć "istnieje tylko teoretycznie" to Jeszcze Nie Zginęła!" - nawołuje muzyk.

Treść apelu została opublikowana przez Kukiza na portalu społecznościowym Facebook. Poniżej publikujemy pełny tekst:

SAMORZĄDOWCY W POLSCE!!!
Zwracam się do Was z apelem o poparcie Protestu Górników!
Jeśli chcecie wzorujcie się na naszym projekcie uchwały, który poniżej. My, Bezpartyjni Samorządowcy, przy wsparciu Kolegów z Klubu PiS (sami nie posiadamy Klubu) będziemy dziś nad tym projektem obradować.
Proszę Was!!! Nie bądźcie obojętni! Jeśli dziś rozwalą kopalnie to jutro zrobią z nami wszystkimi co im się żywnie podoba. W całej Polsce. Chodźmy razem. Choć "istnieje tylko teoretycznie" to Jeszcze Nie Zginęła!

Stanowisko Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w sprawie planów likwidacji kopalń węgla kamiennego w województwie Śląskim i Małopolskim

1. Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjmuje z zaniepokojeniem plan restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego sprowadzający się do prostej likwidacji kopalń węgla kamiennego ,które znalazły się poniżej progu rentowności pomimo tego, iż nie wyeksploatowano ich złóż.

2. Restrukturyzacja polegająca na likwidacji kopalń z powodu okresowego spadku cen węgla jest przejawem krótkowzroczności która może mieć dla Państwa Polskiego katastrofalne konsekwencje zarówno gospodarcze jak i społeczne.

3. Dolny Śląsk był świadkiem i terenem podobnie prowadzonego procesu likwidacji kopalń Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego, zakończonego wielką społeczną katastrofą z której skutkami subregion wałbrzyski boryka się do dnia dzisiejszego. Katastrofie tej nie zapobiegło otwarcie specjalnej strefy ekonomicznej który to scenariusz w niemal dokładnie powtarzanej formie proponowany jest obecnie dla Górnego Śląska i Małopolski.

4. Sejmik Województwa Dolnośląskiego podnosi fakt, że obciążenie fiskalne wydobycia węgla istotnie wzrosło w latach 2004-2014 co nie pozostaje bez wpływu na rentowność kopalń węgla kamiennego. Sejmik zwraca jednocześnie uwagę że identyczna sytuacja ma miejsce z kopalniami miedzi po wprowadzeniu podatku od wydobycia miedzi i srebra.

5. Dlatego proponowany scenariusz działań trudno nie uznać za kolejny - po ustanowieniu podatku od wydobycia niektórych kopalin- akt szkodliwej dla branży górniczej polityki Państwa ignorującej wpływ górnictwa na miejsca pracy, innowacyjność i sytuację społeczną.

6. Sejmik Województwa Dolnośląskiego uważa za konieczne utrzymanie niezależności energetycznej Kraju w oparciu o posiadane zasoby surowcowe i technologie oraz podjęcie na forum międzynarodowym skutecznej walki ze sprzecznymi z polską Racją Stanu próbami sztucznego fiskalnego pogarszania rentowności energetyki węglowej. Próby takie służą wymuszeniu sztucznego odejścia od energetyki węglowej na rzecz innych technologii i surowców których dysponentami są podmioty zagraniczne.

7. Sejmik Województwa Dolnośląskiego sprzeciwia się jednocześnie wszelkim próbom antagonizowana grup społecznych przeciwko sobie. Działania takie są zaprzeczeniem solidarności społecznej i godzą w podstawy narodowej jedności.

8. Sejmik Województwa Dolnośląskiego apeluje do Władz państwowych o odstąpienie od tej formy restrukturyzacji branży górnictwa węgla kamiennego.

Źródło: facebook.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy