Komisja nadzwyczajna za poprawkami Senatu do noweli "węglowej"

Artykuł
wikipedia/Michał Józefaciuk/CC BY-SA 3.0 PL

Sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw energetyki i surowców energetycznych poparła wszystkie poprawki zaproponowane przez Senat do nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa.

Nowela zawiera zapisy konieczne do realizacji planu naprawy Kompanii Węglowej z uwzględnieniem sobotniego porozumienia między rządem i górniczymi związkami zawodowymi. Senat swoje poprawki zaproponował w środę.

Najważniejsza z senackich poprawek wprowadza do noweli dotyczącej pakietu socjalnego dla górników zapisy sobotniego porozumienia, które różnią się od przyjętego przez Sejm w piątek tekstu.

W stosunku do uchwalonej dzień przed porozumieniem rządu ze związkowcami wersji sejmowej, zniknęły 24-miesięczne odprawy dla górników dołowych, pojawiły się 3-letnie urlopy górnicze dla pracowników przeróbki węgla oraz wyższe - 12-miesięczne odprawy dla pracowników przeróbki, administracji i powierzchni.

Konsekwencją innej poprawki Senatu jest konieczność uzyskania zgody UOKiK na nabycie kopalni, albo jej części. Pozostałe poprawki mają charakter redakcyjny bądź doprecyzowujący.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Błaszczak: Tusk poświęcił polską energetykę dla posady w UE

Duda: Dialog jest fundamentem konstytucji. Rząd złamał ją, nie konsultując planu dla KW

Źródło: pap, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy