Kolumbia: odkryto "Kaplicę Sykstyńską Starożytności". 13-kilometrowa ściana malowideł sprzed 12 tys. lat

Artykuł
Rysunki pochodzą ok. sprzed 12 tys. lat
Twitter/Bradshaw Foundation

Rysunki, które powstały niemal 12 tys. lat temu przedstawiają postaci ludzkie, sceny łowieckie, rośliny, drzewa i zwierzęta.

Nowo odkryta sztuka skalna w kolumbijskiej Amazonii przedstawia wczesnych mieszkańców lasu deszczowego żyjących z gigantycznymi stworzeniami z epoki lodowcowej.

"To jedne z najstarszych przedstawień ludzi wchodzących w interakcję z ogromnymi stworzeniami, w tym z mastodonami"- podał na swojej stronie internetowej Universytet Exeter, który uczestniczył w badaniach.

Oprócz mastodonów przedstawione są tam inne rodzime zwierzęta, takie jak wielbłądy.

- Wszystkie te zwierzęta wyginęły, prawdopodobnie z powodu połączenia zmian klimatycznych, utraty siedliska i polowań przez ludzi -  podano.

Rysunki obejmują również jelenie, kangury, aligatory, nietoperze, małpy, żółwie, węże i jeżozwierze.
- To naprawdę niesamowite obrazy, wykonane przez najwcześniejszych ludzi w zachodniej Amazonii. Wprowadzili się oni do tego regionu w czasie ekstremalnych zmian klimatycznych, które prowadziły do zmian w roślinności lasu - powiedział profesor archeologii z Uniwersytetu Exeter Mark Robinson.

- Amazonia nadal przekształcała się w las tropikalny, który rozpoznajemy dzisiaj - dodał.

Naukowcy z projektu LastJourney finansowanego przez Europejską Radę Badań Naukowych dokonali odkrycia już w 2017 i 2018 roku wykonano wykopaliska. Odkrycia te zostały również opisane w czasopiśmie Quaternary International.

Odkryciem podzielono się ze światem dopiero rok po jego odnalezieniu, by nie wzbudzać nadmiernego zainteresowania mediów.

Źródło: foxnews.com

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy