До свидания i auf Wiedersehen. Siemens ucieka z Rosji. Na zawsze!

Artykuł
canva.com/Siemens AG

Niemiecki koncern ogłosił właśnie, że definitywnie wycofuje swoje biznesy z kraju nad Wołgą. Powodem jest niekończąca się wojna Moskwy z Ukrainą, ale także porażka wizerunkowa firmy.

Siemens działa na rosyjskich ziemiach od 170 lat. Jednym z ostatnich przedsięwzięć, jakie koncern zamierzał zrealizować był – podpisany pod koniec 2021 roku - kontrakt z rosyjskimi kolejami na produkcję pociągu wysokich prędkości, który miał być używany na linii między Moskwą i Sankt Petersburgiem. Ten pociąg już nie pojedzie…

„Dołączamy do społeczności międzynarodowej w jej potępieniu wojny w Ukrainie i skupiamy się na wspieraniu naszych pracowników oraz dostarczaniu pomocy humanitarnej naszym współpracownikom i mieszkańcom Ukrainy” - napisał koncern w oficjalnym oświadczeniu.

Siemens podał, że „firma rozpoczęła postępowanie uporządkowanej likwidacji wszelkiej swojej działalności przemysłowej” na tamtejszym rynku. Koncern zaznaczył, że proces wycofania się z Rosji przeprowadzony zostanie zgodnie z wymaganiami regulacyjnymi oraz międzynarodowymi sankcjami.

Przedstawiciele spółki podkreślili, że Siemens był jedną z pierwszych firm, które wstrzymały dostawy do Rosji już w pierwszych dniach agresji na Ukrainę i zaprzestał nowych inwestycji. Niemcy pochwalili się również, że zadbali o bezpieczeństwo 3000 zatrudnionych w Rosji pracowników.

 

 

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy