Dziś niedziela "Guadete". Ks. Rytel-Andrianik tłumaczy co to oznacza

Artykuł
fotografia ilustracyjna
pixabay

Dziś trzecia niedziela adwentu, nazywana niedzielą "Gaudete". Jest wezwaniem do radości z bliskości przyjścia Boga na świat. Wierzącym przypomina o duchowym przygotowaniu do Świąt Bożego Narodzenia.

 

 

Rzecznik Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik powiedział w rozmowie z Polskim Radiem, że jest to szczególny czas adwentowych rekolekcji, które są "uniwersytetem dla duszy".

- Sercem tego uniwersytetu jest eucharystia i sakrament spowiedzi - podkreśla.

 

Rzecznik Episkopatu Polski zwraca uwagę, że ważnym elementem przygotowania do nadchodzących świąt są bożonarodzeniowe symbole, jak sianko na stół, szopka, czy opłatek.

- On wnosi błogosławieństwo, zgodę i pokój do naszych domów. Dlatego bardzo ważne jest, by był on pobłogosławiony. Jeśli ktoś ma opłatek, który nie jest jeszcze pobłogosławiony, to powinien się o to zatroszczyć, ponieważ jak czytamy we wprowadzeniu do księgi Obrzędów błogosławieństw, - Błogosławieństwa ustanowione na wzór sakramentów zawsze oznaczają przede wszystkim duchowe skutki, które osiąga się przez wstawiennictwo Kościoła - wyjaśnia duchowny.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik zwraca uwagę, by łamiąc się opłatkiem na początku wieczerzy wigilijnej nie tylko składać sobie życzenia, ale "także wybaczać sobie urazy, być dla siebie dobrymi jak chleb, którym się dzielimy".

- Takim skarbem, który nam dał Pan Bóg, a który uzdalnia nas do przebaczania i miłości jest Eucharystia, z której możemy korzystać nawet codziennie - dodaje.

Kapłan przypomina, że adwent rozpoczął w Kościele nowy rok duszpasterski, w którym rozważana jest Eucharystia jako "Wielka tajemnica wiary".

 

 

Rzecznik Episkopatu Polski zachęca do adoracji Jezusa w Eucharystii, a w czasie świąt do adoracji Jezusa nowo narodzonego w żłóbku. Składa także życzenia "pełnych miłości, serdeczności i wzajemnego przygarniania jedni drugich, by niktnie czuł się odrzucony".

 

Czytaj także:

Rzecznik Episkopatu przypomina! Opłatek to nie towar, powinien być pobłogosławiony!

 

Źródło: IAR, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy