Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Tematem ekonomia w dobie pandemii

Artykuł
Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej obchodzony jest od 2007 r.
Fot. PAP/EPA/Noemi Bruzak

Poniedziałkowa rozmowa telefoniczna prezydentów Polski Andrzeja Dudy oraz Węgier Janosa Adera dotyczyła m.in. sytuacji ekonomicznej w dobie pandemii koronawirusa. Tematem był także dalszy rozwój Grupy Wyszehradzkiej.

Według komunikatu rozmowa odbyła się z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Pierwotnie rozmowy obu przywódców miały odbyć się w Bochni, jednak z uwagi na pandemię spotkanie w takiej formule planowane jest na przyszły rok.

- Rozmowa telefoniczna prezydentów Polski i Węgier przebiegła w bardzo ciepłej i serdecznej atmosferze. Jednym z głównych punktów rozmowy była skuteczna walka z wirusem Covid-19. Prezydenci rozmawiali o profilaktyce, a także możliwościach zminimalizowania skutków pandemii, oddziałujących na gospodarkę obu krajów - podkreślono.

- Ważnym wątkiem była sytuacja ekonomiczna w dobie koronawirusa. W tym kontekście Prezydenci Duda i Ader uzgodnili, że Warszawa i Budapeszt będą ściśle współpracować w celu nadania silnego impulsu rozwojowego dla gospodarki Polski i Węgier od momentu wygasania oraz po zakończeniu pandemii - zaznaczyła Kancelaria.

Dalsze plany i dwustronna współpraca

Jak poinformowano obaj prezydenci rozmawiali także o dalszych perspektywach rozwoju współpracy dwustronnej, regionalnej, w ramach organizacji międzynarodowych oraz wyrazili nadzieję, że najbliższy szczyt Inicjatywy Trójmorza w Sofii będzie miał ,,wymiar strategiczny" dla dalszego rozwoju tego formatu i współpracy z UE i USA.

- Prezydenci rozmawiali także o dalszym rozwoju Grupy Wyszehradzkiej, która w tym roku obchodziła jubileusz 30-lecia swojego istnienia. Podczas rozmowy prezydent Duda i Ader zgodzili się, że działanie V4 jest jednym z filarów polityki regionalnej zarówno Polski, jak i Węgier, a ponadto cementuje oraz wzmacnia bardzo dobre relacje bilateralne obu państw - podkreśliła Kancelaria Prezydenta.

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej obchodzony jest od 2007 r. Deklaracja o ustanowieniu takiego dnia została przyjęta 12 marca 2007 r. na mocy jednomyślnej decyzji parlamentu Węgier oraz 16 marca tego samego roku przez podjęcie przez aklamację analogicznej uchwały w polskim Sejmie. Od tego czasu co roku miasta Polski i Węgier są naprzemiennie gospodarzami uroczystości, które z okazji tego dnia odbywają się z udziałem prezydentów obu państw - zaznaczyła KPRP. 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy