Zmiany w dowodach osobistych. Dokument tożsamości będzie z odciskiem palca

Artykuł
Paweł Szefernaker: Od 7 listopada wprowadzamy nowe dowody osobiste z drugą cechą biometryczną
Fot:Twitter/MSWiA

7 listopada dojdzie do wdrożenia nowych dowodów osobistych. Na dokumencie tożsamości będzie umieszczona druga warstwa biometryczna, czyli odcisk palca -poinformował we wtorek Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

- Przyczyna była bardzo prozaiczna. Okazało się, że sprzęt, który został pierwotnie dostarczony, nie spełniał wymogów bezpieczeństwa. Postąpiliśmy zgodnie z rekomendacją Agenci Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Dzięki temu, że udało się szybko i sprawnie przeprowadzić postępowanie zakupowe dzisiaj już we wszystkich gminach w Polsce są już te nowe czytniki linii papilarnych – powiedział sekretarz Janusz Cieszyński.

Nowe dowody osobiste będą spełniać unijne standardy i wszelakie normy. - z punktu widzenia obywatela, to się nie będzie wiele różnić, bo będzie wymagane tylko dodatkowo pobranie odcisków palców. Wszystkie samorządy już te czytniki dostały, są gotowe, trwają szkolenia, trwa przygotowanie, tak, żebyśmy w poniedziałek 8 listopada byli wszyscy do tego gotowi – dodał Cieszyński.
Sekretarz Janusz Cieszyński i wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker na wspólnej konferencji oznajmili, że: - Taka sama procedura jest przy wydawaniu paszportów, więc obywatele są już przyzwyczajeni do tego typu procedury. Wszystkie państwa Unii Europejskiej tego typu procedury wprowadziły – dodali obaj panowie.

- Odciski palców będą zakodowane w warstwie elektronicznej dowodu osobistego i że będą także przechowywane w Rejestrze Dokumentów Osobistych (RDO), ale tylko do czasu wydania dokumentu. W momencie, kiedy już dowód zostanie wydany, te odciski nie będą przechowywane w RDO – dodał Paweł Szefernaker.

Źródło: MSWiA.GOV.PL

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy