Ziemkiewicz wraz z posłami Kukiz'15 założył Endecję

Artykuł
twitter.com/marcin_wiklo

– Chcemy stworzyć fabrykę elit dla nowej Polski (...) Endecja powstaje po to, by państwo stało się państwem służącym obywatelom – powiedział w Sejmie podczas konferencji prasowej Rafał Ziemkiewicz, inaugurując tym samym założenie stowarzyszenia Endecja.

Rafał Ziemkiewicz, jeden z założycieli stowarzyszenia, powiedział, że celem Endecji jest zmiana polskiej polityki "według prostej zasady – oderwania jej od wojny plemiennej, postkolonialnej". Ponadto endecy chcą "oderwania od polityki tożsamości, oparcia na wspólnocie interesów". – Druga zmiana to zmiana państwa. Endecja powstaje po to, by państwo stało się państwem służącym obywatelom – powiedział publicysta na konferencji prasowej. – Pewnie to żadna sensacja, że jestem endekiem, ale chcę to podkreślić. Moja obecność ma wskazywać, że ambicje stowarzyszenia Endecja są szersze niż tylko ambicje polityczne. Wejdą w jego skład posłowie, politycy, liderzy opinii, specjaliści z różnych dziedzin, eksperci. To, co chcemy stworzyć to fabryka elit dla nowej, endeckiej Polski, którą będziemy budować – zaznaczył.

Publicysta wskazał także na potrzebę zmiany w prowadzeniu polityki zagranicznej. – Nie potrzebujemy być w strukturach Unii Europejskiej. Ideałem byłoby osiągnąć status Norwegii, która jest w Europie gospodarczo, a nie politycznie – zauważył.

Jak mówił Ziemkiewicz, wskazując trzy główne cele stowarzyszenia, konieczna jest „zmiana polskiej polityki, na zasadzie oderwania jej od wojny plemiennej, oderwania jej od tożsamościowych i kulturowych różnic między Polakami, a także oparcia polskiej polityki na wspólnocie interesów”.

Endecja zrzesza ponadto siedmiu posłów ugrupowania Kukiz’15: Marek Jakubiaka, Adama Andruszkiewicza, Tomasza Rzymkowskiego, Bartosza Jóźwiaka, Sylwestera Chruszcza, Pawła Grabowskiego i Krzysztofa Sitarskiego. 


CZYTAJ TAKŻE: 

Kornel Morawiecki założył koło poselskie

 

Źródło: twitter.com/marcin_wiklo, wpolityce.pl. Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy