Zielona rewolucja. Prezydent Duda: Do 2030 r. podwoimy produkcję energii odnawialnej

Artykuł
Andrzej Duda zapowiedział podwojenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w miksie energetycznym
Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w organizowanej przez ONZ debacie wysokiego szczebla na temat energii. W wystąpieniu zapowiedział podwojenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w miksie energetycznym i podkreślił szczególną rolę energetyki wiatrowej.

Duda przyznał podczas debaty organizowanej w ramach Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że transformacja energetyczna jest wielkim technicznym i finansowym wyzwaniem dla Polski, jednak podkreślił, że przyjęta w tym roku polityka energetyczna Polski do 2040 r. nakreślił jasną wizję tej transformacji, wytyczając ścieżkę do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Prezydent zaznaczył jednocześnie, że w transformacji Polska stawia ludzi na pierwszym miejscu i bierze pod uwagę lokalne realia. Dodał, że nasz kraj jest zainteresowany w sprawdzone i konkurencyjne technologie w energetyce odnawialnej i jądrowej, z gazem ziemnym jako paliwem przejściowym.

Zapowiedział, że w ramach strategii polska podwoi produkcję energii ze źródeł odnawialnych do 2030 r., a szczególną rolę odgrywać będą odgrywać w tym farmy wiatrowe na Bałtyku.

Prezydent zapowiedział, że do końca dekady transport publiczny we wszystkich miastach powyżej 100 tys. mieszkańców będzie oparty o pojazdy zeroemisyjne.

- Zmiany zachodzące w polskim sektorze energetycznym powinny pozwolić na jej nisko- lub zero-emisyjną modernizację oraz stworzenie do 300 tys. miejsc pracy - zaznaczył Duda.

- Do 2040 r. zbudujemy nowy system elektroenergetyczny. Transformacja energetyczna doprowadzi do kompleksowej rekonstrukcji sektora - zapowiedział prezydent.

Prezydent RP brał udział w panelu dyskusyjnym na temat sprawiedliwej i inkluzywnej transformacji energetycznej. W dyskusji udział wzięli też m.in. prezydenci Brazylii, Portugalii, Kolumbii i Nigerii, a także specjalny wysłannik USA ds. klimatu John Kerry.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy