Zbliża się wichura. IMGW wydało alerty

Artykuł
Dzięki sztormom następuje przemieszanie i dotlenienie wód Bałtyku
Fot. Canva

IMGW wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla dwóch województw północnej Polski. Synoptycy ostrzegają też przed silnym sztormem na Bałtyku. Wiatr może wiać z siłą 10 stopni w skali Beauforta.

Spodziewamy się maksymalnego wiatru do 10 stopni w skali Beauforta, od około 90 do około 100 km/h. Przy takim sztormie większość jednostek pływających powinna zostać w portach. W czwartek wiatr będzie wiał z południowego zachodu odpychając wodę od naszych brzegów (offshore). W nocy wiatr skręci na znacznie groźniejszy dla naszego wybrzeża kierunek północno-zachodni, co spowoduje wzrost poziomu morza i większą falę, która na pełnym morzu może osiągnąć wysokość nawet 6 metrów (onshore) – informuje IMGW.

Sztormowy sezon jesienno-zimowy ma duże znaczenie dla ekosystemu Morza Bałtyckiego. Częste sztormy powodują głębsze wlewy słonej wody z Morza Północnego, a dzięki sztormom następuje przemieszanie i dotlenienie wody.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje, że najbardziej niebezpiecznie będzie w nocy z czwartku na piątek, kiedy prędkość wiatru wzrośnie do 100 km/h w porywach nad morzem i do 80 km/h na pozostałym obszarze Polski. Trudne warunki będą panować również w szczytowych partiach Sudetów i Tatr – tam opady deszczu i silny wiatr do 110 km/h.

 

Źródło: IMGW

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy