„Wolne głosy”. Skurkiewicz: Chcemy odejść od sprzętu postsowieckiego

Fot. flickr.com/Broń Pancerna

Polska armia jest modernizowana zgodnie ze spójną koncepcją przewidującą współdziałanie wielu elementów pola walki. „Chcemy odejść od sprzętu postsowieckiego” - powiedział wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz w programie „Wolne głosy” na antenie TV Republika.

M.in. temu ma służyć zakup czołgów Abrams. „Czołgi Abrams to jedna z najnowocześniejszych konstrukcji. Kupujemy najnowszą, IV wersję” - przypomniał wiceminister.

Abramsy sprawdziły się w czasie wielu działań zbrojnych. Wybraliśmy je również ze względu na obecność wojsk amerykańskich w Polsce i zapewnienie kompatybilności. Oczywiście ważna jest, z punktu widzenia współczesnego pola walki, ich możliwość współpracy z samolotami F-35. Jest to cała spójna koncepcja mająca zapewnić Rzeczpospolitej bezpieczeństwo – podkreślił Skurkiewicz.

Jednym z elementów koncepcji obronnej jest system „Wisła”

Jak przypomniał gość Adriana Stankowskiego, jednym z elementów tej koncepcji jest system „Wisła”, wyposażony w rakiety Patriot. Z kolei jego częścią jest system „Narew”, „szczególnie ważny ze względu na zasięg unieszkodliwiania zagrożeń powietrznych. W tym przypadku będzie to system zamawiany w polskim przemyśle zbrojeniowym, który będzie kompatybilny z pozostałymi elementami” - zaznaczył Skurkiewicz.

Równie ważny jest projekt „Miecznik”. „To, co dzieje się na Bałtyku pokazuje, że jest to akwen bardzo ważny, na którym operują zarówno członkowie państw NATO, jak i Rosja” - powiedział wiceminister i dodał, że świadczyć o tym mogą rosyjsko-białoruskie manewry Zapad 2021.

- My jako NATO bardzo często jesteśmy nękani przez siły Federacji Rosyjskiej, również przez marynarkę. Bałtyk jest morzem specyficznym, szczególnie jeśli chodzi o zbieg interesów różnych państw, m.in. Polski, Niemiec, czy Szwecji – przypomniał gość TV Republika.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy