„Wolne głosy”. Pacan: Chciałbym zapytać, kim ty jesteś Věro Jourová?

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Věra Jourová
Fot.: Twitter/@BWisniakowski

W studio TV Republika goszczą Mateusz Wyrwich (Tygodnik Niedziela) i Jakub Pacan (Tygodnik Solidarność). Tematem rozmowy była m.in. suwerenność krajów członkowskich Unii Europejskiej i przyszłość wspólnoty.

- Siła państwa objawia się wtedy, kiedy jedno państwo nie poddaje się woli drugiego państwa - stwierdził Pacan, cytując Adolfa Bocheńskiego, zapytany o naciski ze strony TSUE i Stanów Zjednoczonych na Polskę. 

- Chciałbym zapytać, kim ty jesteś Věro Jourová, my cię nie znamy, my cie nie wybieraliśmy. Coraz częściej decyduje się o nas bez nas - dodał dziennikarz. 

Zdaniem Wyrwicha, ustąpienie w kwestii Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego będzie zachętą do kolejnych ingerencji w polskie sprawy. 

- To preludium do rozpadu UE - odpowiedział Pacan na pytanie, jak postrzega próby dyscyplinowania krajów członkowskich Unii przez Komisję Europejską

- Włosi dostali nauczkę od Niemców i są na nich wściekli, podobnie jak Grecy. Grecy są w o tyle lepszej sytuacji, że mają bardzo silną diasporę w Stanach Zjednoczonych i to im pomaga. Jeśli społeczeństwa się będą buntować, to ta wspólnota może przechodzić poważne kryzysy i turbulencje - podkreślił. 

- Myślę, że Jourová nie ma wiele do powiedzenia w tej kwestii - stwierdził Wyrwich. 

- To co się dzieje, to rozpasanie urzędników, próby przeciągnięcia całej UE na swoją stronę przez Niemcy - to robota Władimira Putina, stwierdził publicysta „Niedzieli”, zwracając uwagę na prorosyjskie ruchy kanclerz Angeli Merkel

 

 

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy