Włochy - Kostaryka 0:1. Narodziny czarnego konia?

Łukasz Czubek, ap 21-06-2014, 14:25
Flickr/ simonw92/ CC BY-ND 2.0

Wczoraj po pięknym meczu Anglia uległa Urugwajowi 1:2. Porażka postawiła reprezentację Albionu w bardzo trudnej sytuacji. Wyspiarze musieli liczyć na przegraną Kostaryki w pojedynku z Włochami. Jednak drużyna, na którą przed mistrzostwami mało kto stawiał, rozegrała świetny mecz i sensacyjnie pokonała przyjezdnych z Półwyspu Apenińskiego.

Pierwsze 20 minut starcia Kostaryki z Włochami, można nazwać „piłkarskimi szachami”. Drużyny starały się wybadać przeciwnika i nikt nie chciał popełnić błędu jako pierwszy. Co jakiś czas dochodziło do akcji ofensywnych, ale były one nieskuteczne, jak niecelny strzał Thiago Motty.

Między 31 a 33 minutą Mario Balotelli zmarnował dwie świetne okazje. Najpierw w sytuacji "sam na sam" próbował nieskutecznie przelobować bramkarza Los Ticos, a chwilę później uderzył mocno, ale w sam środek bramki. W odpowiedzi Christian Bolanos oddał mocny strzał z dystansu, ale Gianluigi Buffon sparował piłkę do boku. W 42 minucie Oscar Duarte próbował zaskoczyć bramkarza Niebieskich, ale piłka po strzale głową przeszła nad bramką. Dosłownie minutę później doszło do kontrowersyjnej sytuacji. Joel Campbell wpadł w pole karne Włochów i został staranowany przez Giorgio Chiellini’ego. Sędzia nie podyktował rzutu karnego, choć jak pokazały powtórki powinien wskazać na „jedenastkę”. Gracze latynoskiej wersji Trójkolorowych szybko jednak wymierzyli sprawiedliwość. Były gracz Wisły Kraków Junior Diaz posłał perfekcyjne dośrodkowanie w pole karne, które na bramkę strzałem głową zamienił Bryan Ruiz. Piłka odbiła się od poprzeczki, a następnie wylądowała za linią bramkową i wyleciała z bramki. Gol był jednak ewidentny i technologia goal - line nie była potrzebna. Nieoczekiwanie to właśnie Włosi schodzili na przerwę ze spuszczonymi głowami.

Podopieczni Cesare Pradelli’ego rozpoczęli drugą połowę z animuszem. Najpierw mocnym strzałem, po którym piłka przeszła tuż nad poprzeczką popisał się Matteo Darmian. Po chwili Andrea Pirlo próbował zaskoczyć z rzutu wolnego Keylora Navasa, ale bramkarz Kostaryki obronił to mocne uderzenie. Po tych wydarzeniach tempo meczu wyraźnie spadło, głównie za sprawą mądrze grających na obronie zawodników z Ameryki Środkowej.

Dopiero w 82 minucie okazję miał Lorenzo Insigne, ale posłał piłkę bardzo wysoko nad bramką przeciwnika. Włosi musieli się bardziej otworzyć, aby myśleć przynajmniej o jednym punkcie. Po jednej z kontr pod bramkę Squadra Azzurra zapuścił się Marco Urena, ale został w porę zatrzymany. Natomiast przyjezdni ze Starego Kontynętu nie mogli przedrzeć się przez żelazną obronę Kostaryki. W doliczonym czasie gry Randall Brenes mógł przypieczętować zwycięstwo swojej drużyny, ale po jego technicznym strzale piłka przeszła nieopodal słupka bramki strzeżonej przez Buffona. Niedługo potem sędzia zakończył mecz rozgrywany na Arena Pernambuco w Recife.

Kostaryka nieoczekiwanie awansowała do 1/8 finału mistrzostw świata. Gdyby ktoś przed mundialem postawił na ten zespół to z pewnością zostałby wyśmiany. Tymczasem okazało się, że z grupy D wcale nie muszą wyjść faworyci. Jeżeli Włosi zagrają równie słabo z odrodzonym po powrocie Luisa Suareza Urugwajem to może dojść do sensacji. Czy reprezentacja Azzurri  dołączy do Lwów Albionu i pożegna się z brazylijskim mundialem?

Źródło: telewizjarepublika.pl