Władze Ukrainy: Przejęliśmy 3/4 terenów okupowanych przez terrorystów

Artykuł

Terytorium kontrolowane przez terrorystów na wschodzie Ukrainy, obejmujące tzw. Doniecką Republikę Ludową i Ługańską Republikę Ludową, zostało zredukowane o 3/4 - poinformowała Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

- Podczas operacji antyterrorystycznej obszar, który został zajęty przez terrorystów, zmniejszył się o trzy czwarte, czyli jeszcze jedna czwarta pozostaje w rękach terrorystów - powiedział na briefingu w Kijowie rzecznik Rady Andrij Łysenko.

Zauważył, że bez użycia broni oraz bez wsparcia ze strony ludności odbicie większości terytorium z rąk rebeliantów byłoby niemożliwe. Przypomniał, że "obecnie trwa aktywna faza operacji antyterrorystycznej", a broni i amunicji wystarczy siłom rządowym, aby pokonać separatystów.

WALKI W DONIECKU

Tymczasem sześciu cywilów zginęło, a 13 zostało rannych w ciągu ostatniej doby w wyniku walk na południowo- zachodnich obrzeżach Doniecka; miasto wciąż kontrolują terroryści - poinformował w niedzielę przedstawiciel władz miasta, na którego powołuje się AFP.

Korespondent AFP widział w sobotę wieczorem kilka zniszczonych wskutek ostrzału artyleryjskiego budynków mieszkalnych oraz zrujnowaną szkołę.

Associated Press pisze o toczących się walkach na zachodnich obrzeżach Doniecka między terrorystami a ukraińską armią. W obawie przed otoczeniem przez siły ukraińskie separatyści ponowili apele do Rosji, aby wysłała im na pomoc swoje wojska. Separatyści konfiskują mieszkańcom Doniecka samochody i żywność - donosi agencja AP.

Rzecznik ukraińskich sił rządowych Ołeksij Dmytraszkiwski powiedział agencji AP, że wojska ukraińskie walczyły o utrzymanie pozycji na przedmieściach Doniecka. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Kolejne szczątki ofiar zestrzelonego boeinga trafiły do Charkowa

 

Źródło: pap, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy