Wizja apeluje o zerwanie zmowy milczenia ws. outsourcingu w TVP

Artykuł
FLIKR/CC/DANIEL KRUCZYNSKI

W publicznej telewizji szykuje się restrukturyzacja. W związku ze zmianami, które chce wprowadzić prezes Juliusz Braun, około 400 etatowych pracowników przejdzie do firmy LeasingTeam, gdzie będzie świadczyć swoje usługi na zasadzie outsourcingu. Związek zawodowy Wizja apeluje do innych dziennikarzy o nagłośnienie tej sprawy w imię”wspólnego dobra”.

Restrukturyzacja TVP obejmie cztery grupy zawodowe. Będą to graficy komputerowi, charakteryzatorzy, montażyści i część dziennikarzy. Ich transfer do firmy LeasingTeam spowoduje gwarancję zatrudnienia na najbliższe dwa lata, przy czym tylko przez rok warunki ich zatrudnienia pozostaną niezmienne.

Pomysłowi od początku sprzeciwiają się działające w Telewizji Polskiej związki zawodowe. W swoim liście otwartym, przesłanym do redakcji różnych mediów, związkowcy z TVP apelują o przyjrzenie się działaniom prezesa Juliusza Brauna. Podkreślają jednocześnie, że wprowadzane przez niego zmiany są sprzeczne z regułami polskiego prawa oraz naruszają unijne dyrektywy.

„Zapowiadana „restrukturyzacja”, podjęta pod wodzą Prezesa TVP SA, Juliusza Brauna, ale za pełną wiedzą i zgodą ciał nadzorczych oraz aprobatą właściciela, nie została publicznie przedłożona i uzasadniona, nie przedstawiono jej rzeczywistych kosztów ani też faktycznego celu strategicznego, jaki miałby zostać osiągnięty. Nadto przeprowadzana jest w sprzeczności z Kodeksem pracy, zapisami ustawy o radiofonii i telewizji oraz z pogwałceniem unijnej dyrektywy.” - głosi treść listu.

Związkowcy podkreślają, że nagłaśnianie tej sprawy przysłuży się wspólnemu dobru.

„Jesteśmy przekonani, że przeprowadzany demontaż publicznej telewizji, wbrew oczywistemu interesowi samej instytucji, jej widzów i pracowników, stanowi - poza wszystkim- niezwykle wyrazisty przejaw zachowań władzy zdegenerowanej, gotowej do działań ponad głowami obywateli i wbrew literze prawa. Także i z tego powodu zachęcamy Państwa do analitycznego wejrzenia w działania zarządu TVP SA. Tu nie chodzi jedynie o nasze miejsca pracy, gra idzie o stawkę znacznie poważniejszą, jaką jest dobro wspólne, wspólna własność, kanony zasad, państwo prawa i poszanowanie dla praw obywatelskich, dziennikarska niezależność i etyka zawodowa.” – podkreślają związkowcy.

Źródło: Telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy