Wirtualne Muzeum Historii „Gazety Polskiej” zaprasza! To żywa księga polskości

Artykuł
materiały prasowe

Wirtualne Muzeum Historii „Gazety Polskiej”, stworzone na 195. urodziny pisma, to zwierciadło polskości XIX w. i podróż w czasie do okresu romantyków, powstańców listopadowych, pozytywistów i artystów Młodej Polski.

Pierwszy numer „Gazety Polskiej” ukazał się w 1826 r. Jej współzałożycielami byli Maurycy Mochnacki, jeden z prekursorów polskiego romantyzmu, uczestnik i kronikarz powstania listopadowego, oraz Ksawery Bronikowski działacz polityczny i publicysta, zwolennik polityki Hotelu Lambert.

„Gazeta Polska” dotrwała do Powstania Listopadowego, mimo prób wyeliminowania jej z rynku przez popleczników Rosji. Po powstaniu przez 30 lat musiała działać pod zmienioną nazwą. Do tradycji wróciła w 1861 r., kiedy redaktorem został Józef Ignacy Kraszewski. „Gazeta Polska” była wydawana do 1905 r. Wznowiono ją już w II Rzeczpospolitej.

„Gazeta Polska” dokumentowała dzieje naszego kraju piórem m.in. Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa czy Elizy Orzeszkowej. Ich utwory literackie, recenzje, listy z podróży, felietony i wspomnienia stworzyły na wielowymiarowy obraz stulecia. Na podstawie tego dorobku powstał album autorstwa Agnieszki Kowalczyk „Zwierciadło polskości XIX stulecia. „Gazeta Polska” w latach 1826-1907. Następnie postanowiono zaprezentować stworzyć muzeum dostępne dla wszystkich zainteresowanych tym okresem.

Zapraszamy do odwiedzin: https://muzeum.niezalezna.pl/

Źródło: gazetapolska.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy