Wiesci z granicy. Rekordowa liczba prób wtargnięcia do Polski

Artykuł
Ostatniej doby odnotowano rekordową liczbę prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej
Fot. PAP/Artur Reszko

- Ostatniej doby odnotowaliśmy rekordową liczbę prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W sobotę było ich ponad 320 - przekazała w niedzielę rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Wszystkie próby zostały udaremnione.

Jak poinformowała ppor. Anna Michalska, w sobotę strażnicy graniczni odnotowali na granicy polsko-białoruskiej rekordową liczbę prób nielegalnego przekroczenia granicy.

- Było ich aż 324. Wszystkim próbom strażnicy graniczni zapobiegli - podkreśliła.

Dodatkowo rzeczniczka SG wskazała, że ostatniej doby pogranicznicy zatrzymali dwie osoby za pomoc w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej. Był to obywatel Uzbekistanu i obywatel Gruzji. 

Od początku września Straż Graniczna odnotowała już ponad 3,8 tysiąca prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Przedstawiciele rządu uzasadniają konieczność, wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi wojnę hybrydową oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad, które rozpoczęły się 10 września.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy