W Sejmie odbędzie się debata na temat zmian w OFE

Artykuł
VaGla/Domena Publiczna

Sejmowa komisja finansów nie wyraziła zgody na całościowe odrzucenie projektu dotyczącego zmian w OFE. Wnioskowała o to Solidarna Polska. Dziś w Sejmie odbędzie się trzecie czytanie rządowego projektu zmian w systemie emerytalnym.

Rządowy projekt przewiduje, że ponad połowa oszczędności znajdujących się w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma być przekaza do ZUS. OFE nie będą miały możliwości inwestowania w obligacje Skarbu Państwa, będą natomiast mogły kupować inne papiery wartościowe, między innymi akcje. Przyszli emeryci dostaną 4 miesiące na decyzję, czy chcą, by ich środki na przyszłą emeryturę gromadzone były w OFE i w ZUS, czy tylko w ZUS.

Opozycja krytycznie odniosła się do tempa prac nad projektem. - Trzy czytania w jednym tygodniu to gruba przesada - zaznaczali posłowie. - To stachanowskie tempo - powiedział Ryszard Zbrzyzny z SLD. Poseł zaznaczył, że rządowe propozycje wpłyną na pogorszenie drugiego filaru emerytalnego, który i tak jest zły. Zbrzyzny dodał, że poparcie dla rządowych zmian będzie zależało m.in. od tego, czy najniższe świadczenia zostaną podwyższone o 200 złotych.

Również Beata Szydło z PiS podkreśliła, że rządowe zmiany nie mają na celu lepszego losu przyszłych emerytów. Jej zdaniem chodzi tylko o to, że efekty zmian są już wpisane do projektu budżetu na 2014 rok.

Rządowego projektu z całą pewnością nie poprą Twój Ruch i Solidarna Polska. Bożena Szydłowska z PO zachowuje jednak spokój i twierdzi, że już w przyszły wtorek projektem zmian w OFE, po zatwierdzeniu przez Sejm, powinien zająć się Senat. Ostateczny ruch będzie należał do prezydenta, który zdecyduje, czy zatwierdzić swoim podpisem zmiany, czy też skierować projekt do Trybunału Konstytucyjnego. Obrońcy OFE twierdzą, że są podstawy do wybrania przez prezydenta drugiego rozwiązania, gdyż zmiany są niezgodne z Konstytucją.

Twój Ruch zapowiedział już, że zaskarży ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, a nad podobnym krokiem zastanawia się Solidarna Polska. Reporter Telewizji Republika Piotr Wąż w relacji z Sejmu wyraził obawę zdającą się towarzyszyć wielu parlamentarzystom, iż "miliardy zaoszczędzonych przez Polaków pieniędzy pójdą na załatanie dziury budżetowej". Poinformował też, iż Sejm, tuż po wznowieniu obrad o godzinie dziewiątej, minutą ciszy uczcił zmarłego w wieku 95 lat Nelsona Mandelę, bohatera walki z apartheidem i pierwszego czarnoskórego prezydenta RPA.

Źródło: polskieradio.pl, TV Republika, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy