UE chce rozwoju współpracy z Turcją. Rozważa przeznaczenie 3,5 miliarda euro

Artykuł
UE rozważa przeznaczenie 3,5 miliarda euro dla Turcji
Fot. Canva

Szefowie państw i rządów UE obradujący na szczycie Rady Europejskiej w Brukseli w przyjętych konkluzjach dot. relacji z Turcją podkreślili, że UE jest zainteresowana "rozwojem współpracy i obopólnie korzystnych stosunków".

- Rada Europejska (...) przypomniała strategiczne zainteresowanie UE stabilnym i bezpiecznym otoczeniem we wschodniej części Morza Śródziemnego oraz rozwojem współpracy i obopólnie korzystnymi stosunkami z Turcją. Z zadowoleniem przyjmujemy deeskalację we wschodniej części Morza Śródziemnego, którą należy kontynuować - czytamy w konkluzjach szczytu.

- RE potwierdza gotowość UE do stopniowego, proporcjonalnego i odwracalnego współdziałania z Turcją w celu zacieśnienia współpracy w szeregu obszarach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, z zastrzeżeniem warunków określonych w marcu i we wcześniejszych konkluzjach Rady Europejskiej - dodali unijni przywódcy.

Wezwali oni też Komisję Europejską do bezzwłocznego przedstawienia wniosku w sprawie kontynuacji finansowania uchodźców syryjskich i społeczności ich przyjmujących w Turcji, Jordanii, Libanie i innych częściach regionu.

Według unijnych dyplomatów, udzielających informacji anonimowo, UE rozważa przeznaczenie 3,5 miliarda euro dla Turcji na dalsze przyjmowanie syryjskich uchodźców do 2024 roku.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy