Turczynow: Walki z terrorystami koło Kramatorska i w Słowiańsku

plk,ap,mg 15-05-2014, 13:53
Artykuł
Wikipedia/ Vitaly V. Kuzmin/ CC-BY-SA-3.0

MSZ Ukrainy zażądało od Federacji Rosyjskiej wycofania jej wojsk znad ukraińskich granic i ostro skrytykowało plany przeprowadzenia przez Rosjan manewrów w dniu wyborów prezydenckich na Ukrainie.

23.05

Sikorski rozmawiał z premierem Jaceniukiem

Szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się w Kijowie z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem. Po spotkaniu nie poinformowano o jego przebiegu.

Sikorski w czwartek rozpoczął dwudniową wizytę na Ukrainie. W piątek weźmie udział w cyklicznych konsultacjach kierownictw ministerstw spraw zagranicznych Polski i Ukrainy. Ma rozmawiać także z p.o. prezydentem Ołeksandrem Turczynowem.


21.45

Kerry: USA mają nadzieję na "konstruktywne" zachowanie Rosji 25 maja

USA mają nadzieję, że Rosja odegra konstruktywną rolę w czasie wyborów prezydenckich na Ukrainie 25 maja, lecz jeśli Moskwa lub jej pełnomocnicy zakłócą je, Waszyngton i UE sięgną po cięższe sankcje gospodarcze - oświadczył w czwartek John Kerry.

- Nie zamierzam teraz oznajmiać, jakie to będą sankcje - powiedział amerykański sekretarz stanu po spotkaniu w Londynie z ministrami spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Włoch.


19.30

Rewizje u Tatarów na Krymie przed 70. rocznicą deportacji

Przed zaplanowanymi na niedzielę obchodami 70. rocznicy deportacji Tatarów krymskich rosyjskie władze przeprowadziły rewizje w domach działaczy ich ruchu narodowościowego – poinformował w czwartek rzecznik tatarskiego parlamentu, Medżlisu, Ali Chamzin.

Jak oświadczył, rewizje, dokonane w domach tatarskich przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB), były „masowe”. Chamzin powiedział w Kijowie, że policja szukała „materiałów wybuchowych, broni i rzeczy związanych z działalnością terrorystyczną”.

Przeszukano m.in. dom legendarnego przywódcy Tatarów Mustafy Dżemilewa w Bachczysaraju, a także dom Chamzina, który w tym czasie był w podróży do Kijowa.

 Pokazali synowi akt, w którym poinformowano o podejrzeniu o udział w organizacji terrorystycznej. Przeszukanie prowadziło ponad dziesięciu funkcjonariuszy FSB. Podjechali dwiema ciężarówkami, przywieźli berkutowców, zablokowali drogi – relacjonował w rozmowie z radiem Swoboda.


19.25

Narodowy Bank Ukrainy wstrzymuje operacje w obwodzie donieckim

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) ogłosił, że w związku z pogróżkami ze strony prorosyjskich separatystów zamyka swoje przedstawicielstwo i wstrzymuje operacje finansowe w obwodzie donieckim na wschodzie kraju.

NBU oświadczył, że separatyści przyszli tego dnia do jego siedziby w Doniecku i zażądali wydania dużej ilości gotówki. „Separatyści zagrozili, że jeśli ich rozkaz nie zostanie wykonany, przeprowadzą +czystkę+” – przekazano w oświadczeniu.

Bank centralny poinformował, że podjął decyzję o ewakuacji pracowników donieckiego oddziału, klientów zaś uprzedził, że wstrzymuje realizację operacji finansowych na terenie obwodu donieckiego.


17.30

MSZ Ukrainy żąda od Rosji wycofania wojsk znad granicy

MSZ Ukrainy zażądało od Federacji Rosyjskiej wycofania jej wojsk znad ukraińskich granic i ostro skrytykowało plany przeprowadzenia przez Rosjan manewrów w dniu wyborów prezydenckich na Ukrainie.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało wcześniej, że w graniczącym z obwodem ługańskim na wschodniej Ukrainie rosyjskim obwodzie woroneskim w dniach 21-26 maja odbędą się ćwiczenia lotnicze. Resort nazwał je "konkursem lotnictwa wojskowego Aviadarts-2014".

Ukraińska dyplomacja zwróciła uwagę, że w ten „konkurs” będą zaangażowane ogromne siły i środki, a jego organizatorzy mają zamiar wykorzystywać podczas ćwiczeń najnowsze rodzaje broni.

MSZ w Kijowie przypomniało, że Rosja dokonała już agresji na Ukrainę, zajmując należący do niej Krym, i oceniło, że jej obecne działania „są kolejną prowokacją i nieukrywaną próbą doprowadzenia do wzrostu napięcia na granicach z Ukrainą oraz w całym regionie”.

Prowadzenie ćwiczeń (…) w dniu wyborów prezydenckich (na Ukrainie) świadczy o tym, że Rosja nadal realizuje scenariusz destabilizacji we wschodnich regionach Ukrainy i wywiera presję na naród ukraiński – głosi oświadczenie ukraińskiej dyplomacji.


 

17.00

Przedstawiciel USA: Stany i UE zgodne ws. zaostrzenia sankcji na Rosję

USA i ich europejscy sojusznicy wyrazili w czwartek poparcie dla objęcia Rosji sankcjami sektorowymi, jeśli będzie usiłowała zakłócić wybory prezydenckie na Ukrainie 25 maja - poinformował wysoki rangą przedstawiciel Departamentu Stanu USA.

- Wszyscy ministrowie, w tym sekretarz stanu USA John Kerry, podkreślili, że wolne i sprawiedliwe wybory na Ukrainie, w tym na wschodzie kraju 25 maja są absolutnie kluczowe - powiedział dziennikarzom w Londynie.

W brytyjskiej stolicy odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych 11 państw grupy Przyjaciół Syrii (W.Brytania, USA, Francja, Niemcy, Włochy, Arabia Saudyjska, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jordania, Katar i Turcja) z szefem opozycji syryjskiej Ahmadem Dżarbą.

Na spotkaniu "panowała szeroka zgoda co do tego, że jeśli wybory zostaną zakłócone i będzie za tym stała Moskwa, trzeba będzie przejść do sankcji sektorowych" - powiedział amerykański dyplomata, zastrzegając sobie anonimowość. - Nie ma różnicy poglądów w tej kwestii - dodał.


 16.30

Putin znów pisze do przywódców europejskich ws. gazu i Ukrainy

Rosja jest wciąż otwarta na konsultacje z krajami UE ws. dostaw gazu na Ukrainę i do państw UE, ale dotąd nie otrzymała konkretnej propozycji ws. uregulowania ukraińskiego długu za gaz - napisał prezydent Władimir Putin w liście do 18 krajów europejskich.

List, którego tekst rozesłała spółka GPlus Europe, jest skierowany do przywódców: Austrii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Czech, Chorwacji, Francji, Niemiec, Grecji, Węgier, Włoch, Macedonii, Mołdawii, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii i Turcji.


 

14.42

Rosja: Raporty OBWE cenzurowane pod presją władz ukraińskich

Ambasador Rosji przy OBWE Andriej Kielin ocenił, że raporty tej organizacji są "oczyszczane i wyjałowiane" pod presją Kijowa. Według MSZ Rosji misja OBWE przemilcza użycie broni przez siły bezpieczeństwa wobec ludności południowo-wschodniej Ukrainy.

- Dochodzi do wyjałowienia raportów za sprawą wyłącznie silnej presji ze strony władz w Kijowie i tych, kto je tam umieścił - USA i UE - powiedział Kielin dziennikarzom po posiedzeniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu. Dodał, że szanse na dalszy dialog narodowy na Ukrainie będą małe, jeśli nie zostaną wstrzymane "operacje karne" w południowych i wschodnich regionach tego kraju. Kielin oświadczył, że strona rosyjska dokłada starań, by wytłumaczyć to m.in. władzom OBWE.

W Moskwie rzecznik rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz na konferencji prasowej również zarzucił raportom OBWE przemilczanie faktów. - W raportach misji OBWE słabo odzwierciedlane lub całkowicie pomijane są codzienne stosowanie broni przeciwko ludności (południowo-wschodniej Ukrainy) przez władze w Kijowie i bojowników Prawego Sektora oraz najemników, jak i przypadki naruszenia praw i swobód etnicznych Rosjan i rosyjskojęzycznych przedstawicieli innych narodowości - oznajmił Łukaszewicz.

W rezultacie "powstaje bardzo nieprawidłowy i zniekształcony obraz informacyjny tego, co realnie dzieje się w tych regionach i ogółem w kraju" - mówił Łukaszewicz. Zarzucił obserwatorom OBWE, że "praktycznie wypadły z pola ich widzenia referenda ws. niezależności państwowej, które odbyły się 11 maja w Doniecku i Ługańsku".


 

14.09

Łukaszenka: Białoruś pragnie silnej Ukrainy

Białoruś pragnie silnej Ukrainy – zapewnił prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka na spotkaniu z ambasadorem Ukrainy Mychajło Jeżelem. Mińsk zaapelował tego dnia do wszystkich stron konfliktu ukraińskiego o niezwłoczne rozpoczęcie rozmów.

- Ukraina powinna być Ukrainą. To 45 mln ludności i bliski nam naród. To samodzielny kraj i jeśli mu pomóc, a nie przeszkadzać, będzie bardzo wpływowy. Być może nie wszyscy chcieliby, aby był silny i wpływowy, ale to nie jest stanowisko moje ani narodu białoruskiego. My pragniemy widzieć silną Ukrainę, z którą można współpracować i handlować, jak to robiliśmy w ostatnich latach – oznajmił Łukaszenka.


 

12.36

Rosja przeprowadzi 25 maja ćwiczenia lotnicze na granicy z Ukrainą

Resort obrony Rosji określił ćwiczenia jako "konkurs lotnictwa wojskowego Aviadarts-2014". Zapowiedział, że weźmie w nim udział 71 załóg reprezentujących siły powietrzne wszystkich okręgów wojskowych.

Śmigłowce bojowe, myśliwce, samoloty szturmowe, bombowce dalekiego zasięgu i samoloty transportowe przez pięć dni będą atakować środki obrony powietrznej umownego przeciwnika, niszczyć cele naziemne i dokonywać nalotów dywanowych. Cele usytuowano na poligonie Pogonowo.

Przewidziano użycie śmigłowców wielozadaniowych Mi-8, ciężkich Mi-24 oraz szturmowych Mi-28 i Ka-52 Aligator, a także samolotów szturmowo-bombowych Su-24, szturmowych Su-25, myśliwców przechwytujących Su-27, myśliwców frontowych MiG-29, myśliwców wielozadaniowych Su-34, bombowców strategicznych Tu-22M3 i samolotów transportowych Ił-76.

Kulminacja "konkursu" nastąpi 25 maja, gdy na Ukrainie będą się odbywać wybory prezydenckie. Cytowany przez agencję RBK ekspert wojskowy Aleksandr Chramczychin uważa, że ta zbieżność nie jest przypadkowa i ma związek z obecną sytuacją wojskowo-polityczną na Ukrainie.

Według Ministerstwa Obrony FR będzie to trzecia faza "konkursu". Dwie pierwsze odbyły się na początku roku w okręgach wojskowych. Czwarta planowana jest na przełom czerwca i lipca. Zaproszono na nią przedstawicieli sił powietrznych Białorusi, Kazachstanu, Chin i Francji.

Władze w Kijowie i rządy krajów zachodnich niejednokrotnie oskarżały Moskwę o eskalację sytuacji na granicy z Ukrainą i koncentrowanie wojsk w rejonach przygranicznych. Zarzucały jej też dążenie do zerwania wyborów prezydenckich na Ukrainie. Rosja kategorycznie odrzucała te oskarżenia.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Deszczyca oświadczył, że prowadzenie przez Rosję ćwiczeń wojskowych w pobliżu ukraińskich granic w dniu wyborów prezydenckich na Ukrainie nie będzie sprzyjać deeskalacji napięcia we wschodnich regionach kraju.


 

12.15

Rasmussen: czas skończyć z cięciami wydatków na obronność

Odpowiedź NATO na sytuację na Ukrainie powinna być długoterminowa; czas skończyć z cięciami wydatków obronnych - przekonywał w Bratysławie sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Dodał, że drzwi Sojuszu dla Ukrainy i innych państw pozostaną otwarte.


 

11.00

Szef MSZ: bez pomocy Zachodu nie powstrzymamy agresji Rosji

- Naszym poważnym problemem jest zagrożenie zewnętrzne i destabilizacja we wschodnich obwodach Ukrainy – powiedział w Kijowie występując na międzynarodowej konferencji „Nowa polityka europejska: od słów do czynów”.

Deszczyca podkreślił, że Ukrainie potrzebna jest pomoc z zewnątrz. - Tylko we współpracy z naszymi zachodnimi partnerami możemy powstrzymać dalszą agresję Rosji wobec Ukrainy. Bez stabilizacji na wschodzie wypełnianie zadań na rzecz integracji europejskiej będzie trudnym zadaniem – zaznaczył.

Rozmawiając przed konferencją z dziennikarzami szef MSZ poinformował, że w dniu wyborów prezydenckich na Ukrainie Rosja ma zamiar przeprowadzić ćwiczenia wojskowe w pobliżu ukraińskich granic.

- Strona rosyjska podejmuje decyzje, które – niestety – nie sprzyjają deeskalacji napięcia we wschodnich regionach Ukrainy. Dziś poinformowała o zamiarze przeprowadzenia manewrów wojskowych 25 maja – przekazał Deszczyca.

Dyplomata ponownie zadeklarował, że Kijów gotów jest do kolejnych rozmów w celu uregulowania konfliktu na wschodniej Ukrainie z udziałem USA, UE i Rosji.

- Jesteśmy gotowi do omawiania kwestii dotyczących deeskalacji, wyborów prezydenckich i przeanalizowania kroków na rzecz realizacji porozumień osiągniętych 17 kwietnia w Genewie. Jeśli nasi partnerzy, a szczególnie Rosja, gotowi są do takich rozmów, to my także weźmiemy w nich udział – oświadczył Deszczyca.


 

10.20

Turczynow: walki z separatystami koło Kramatorska i w Słowiańsku

Ukraińskie siły antyterrorystyczne zniszczyły bazę rosyjskich dywersantów koło Kramatorska oraz zlikwidowały ich rejon umocniony w Słowiańsku na wschodzie kraju – poinformował pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow.

– Dziś pod Kramatorskiem w ramach operacji antyterrorystycznej całkowicie zniszczona została zamaskowana baza wojskowa terrorystów – powiedział otwierając posiedzenie parlamentu, którego jest przewodniczącym.

– Dzisiaj także, w nocy, zaatakowano i zniszczono rejon umocniony w granicach Słowiańska oraz całkowicie oczyszczono z terrorystów pięciokilometrową strefę wokół wieży telewizyjnej, skąd nadawany jest sygnał ukraińskiej telewizji na Słowiańsk, Kramatorsk i inne rejony obwodu donieckiego – dodał Turczynow.

Ministerstwo obrony Ukrainy w przesłanym komunikacie uściśliło, że przeprowadziło w godzinach nocnych akcję przeciwko terrorystom w okolicach wsi Starowarwariwka, 30 km od Kramatorska.

„Operacja była udana. Wśród żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy nie ma strat. Pojmano trzech terrorystów. Jednemu z nich odebrano granatnik” – głosi oświadczenie.

Resort obrony zapewnił, że nie ma ofiar śmiertelnych, ani rannych wśród ludności cywilnej.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy