Trzecia dawka dla seniorów? Informacja jeszcze w tym tygodniu

Artykuł
W tym tygodniu podana będzie informacja, jaką grupę seniorów zaszczepić trzecią dawką szczepionki przeciw COVID-19 i kiedy ruszy wakcynacja
Fot. PAP/Leszek Szymański

Jeszcze w tym tygodniu będzie informacja, jaką grupę seniorów zaszczepić trzecią dawką szczepionki przeciw COVID-19 i kiedy ruszą te szczepienia - przekazał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Nie wykluczył też powszechnego udostępnienia trzeciej dawki szczepień.

Wiceszef resortu zdrowia był pytany, kiedy ruszą szczepienia kolejnych grup społecznych trzecią dawką szczepionki przeciwko COVID-19.

- W tej chwili opracowujemy te rekomendacje, które skierowała do nas Rada Medyczna. Myślę, że to będzie grupa seniorów, ale także oczywiście służba zdrowia. Myślę, że w tym tygodniu będziemy mieli informacje, jaką grupę seniorów będziemy szczepili, kiedy to rozpoczniemy - odpowiedział Kraska.

Dopytywany o plany wdrożenia powszechnego szczepienia trzecią dawką odparł, że rząd czeka jeszcze w tej sprawie na oficjalną rekomendację Europejskiej Agencji Leków

Kraska poinformował przy tym, że liczba zakażeń koronawirusem w Polsce w niedzielę wzrosła o 35 proc. w stosunku do ubiegłej niedzieli. Jak dodał, trend wzrostowy zakażeń jest obecnie utrzymany. 

- W ciągu ostatniej doby do polskich szpitali trafiło 50 nowych pacjentów. Widzimy, że to niestety przekłada się na liczbę osób, które nie tylko są zakażone, ale także muszą być hospitalizowane. To w przeważającej większości są osoby niezaszczepione - wskazał.

Wiceminister dodał, że zaszczepieni stanowią około 1 proc. osób zakażonych COVID-19, które wymagają leczenia w szpitalu.

- To są osoby najczęściej starsze, powyżej 80 roku życia, obarczone wieloma dodatkowymi schorzeniami - dodał.

Z informacji przekazanych w niedzielę przez rząd wynika, że w pełni zaszczepionych jest w Polsce ponad 19 mln 237 tys. osób. Z kolei liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciwko COVID-19 wynosi 36 mln 947 tys. 137.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy