T. Sakiewicz do A. Dudy: Czy jest możliwe budowanie wspólnoty z Ukrainą? [wideo]

Tomasz Domański 24-05-2022, 14:35
canva.com

O tym, że Polska od początku rosyjskiej agresji staje murem za Ukrainą, nie trzeba nikogo przekonywać. Fakt ten staje się coraz bardziej powszechny także poza naszymi granicami. Tegoroczne Światowe Forum Ekonomiczne jest tego przykładem. Nigdy wcześniej nie mówiło się o poczynaniach rządu w Warszawie tak wiele i to nie tylko w kręgach osób związanych z biznesem czy polityką. Temat ten podnoszony jest także w środowisku dziennikarskim także obecnym w szwajcarskim Davos.

"Czy jest możliwe budowanie wspólnoty z Ukrainą?", pytał na konferencji prasowej Prezydenta RP w Davos red. nacz. Gazety Polskiej i Gazety Polskiej Codziennie. "Czy mamy taki projekt?", mówił Tomasz Sakiewicz.

"Będziemy szukali wszelkich możliwości, ja zaproponowałem nowy traktat o współpracy sąsiedzkiej. Ten, który był przez 30 lat, odegrał swoją rolę. Dzisiaj powinniśmy wytyczyć nową drogę, by zacieśniać nasze więzy, nawet jeśli UE będzie się opierała. Dziś apeluję, żeby status państwa kandydującego do Unii Europejskiej był uznany", odpowiedział na pytanie szefa Telewizji Republika Prezydent RP.

"Odbudowa Ukrainy to jedno", mówił prezydent, ale co istotne to jest to, że ten kraj ma ogromny potencjał. "To jest też naród, który potrafi ciężko pracować. - Jeśli staniemy ramię w ramię, jesteśmy w stanie osiągnąć ogromny sukces. Nie wszystkim będzie to na rękę, ale będzie korzystne dla nas", podsumował Andrzej Duda.

Fragment wypowiedzi w oknie powyżej, cała konferencja w oknie poniżej.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy